SZKOŁA IM. PESTALOZZIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Leszek Molendowski (dyskusja | edycje) z dnia 08:08, 23 cze 2020

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Szkoła im. Pestalozziego (na pierwszym planie), 1929
Gmach szkoły im. Pestalozziego, lata 30. XX wieku. Od 1953 II Liceum Ogólnokształcące

SZKOŁA IM. PESTALOZZIEGO (Pestalozzischule), kompleks szkolny oddany do użytku w 1929 roku przy Pestalozzistraße (ul. Pestalozziego, od Johanna Heinricha Pestalozziego (1746–1827), szwajcarskiego pedagoga, twórcy nauczania początkowego). Zaprojektowany przez architekta Martina Kiesslinga (1879–1944), nadradcę gdańskiego zarządu budowlanego (Hochbauverwaltung), oraz jego współpracownika architekta Alberta Krügera, miejskiego urzędnika administracji budowlanej. Kompleks składał się z dwóch szkół podstawowych: dla chłopców (skrzydło prawe) i dziewcząt (skrzydło lewe), połączonych wspólną salą sportową i aulą. W najbliższym otoczeniu urządzono tereny sportowe i ogród szkolny.

Cofniętą od ulicy bryłę flankują dwa skrzydła, na osi korpusu umieszczony został ryzalit z przeprutą arkadami dolną kondygnacją akcentującą główne wejście do budynku. Elewacje z dużymi otworami okiennymi, o drobnych podziałach, pokryto cegłą licową. Układ wnętrz jest niemal symetryczny, po bokach korytarzy znajdują się klasy oraz pomieszczenia dodatkowe, pełniące w okresie międzywojennym funkcje: pokoju lekarskiego, pracowni robót ręcznych, biblioteki, pokoju spotkań z rodzicami, pokoju konferencyjnego, sali śpiewu oraz pokoju do gromadzenia zbiorów. Wnętrza udekorował swoimi sgraffitami Kurt Schwerdtfeger (1897–1966), urodzony w Deutsch Puddiger (obecnie Podgórki, powiat sławieński) rzeźbiarz i pedagog. Projekt szkoły jest przykładem przenikania się motywów zaczerpniętych z tradycji architektonicznych oraz propagowanego w Gdańsku przez Kiesslinga modernizmu. Najsłynniejszym absolwentem szkoły jest Günter Grass.

Od września 1939 roku w budynku działała szkoła podstawowego pilotażu Luftwaffe (Flugzeugführerschule a/b 52 Danzig-Langfuhr). W marcu 1945 w szkole mieścił się jeden z niemieckich sztabów obrony miasta. Budynek nie uległ zniszczeniu, zachował pierwotną formę i funkcję szkolną. W 1945 roku umieszczono tu Szkołę Podstawową nr 17, w 1953 przeniesiono z ul. Pniewskiego II Liceum Ogólnokształcące (LO), które następnie połączono ze Szkołą Podstawową nr 17 w jedenastoletnią szkołę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci TPD. W 1992 roku w lewym skrzydle zlokalizowano XIX LO. WS JWas

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii