STRAUCH AEGIDIUS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strauch Aegidius
Andreas Stech, Portret Aegidiusa Straucha, przed 1682
Adolf Boy Portret Aegidiusa Straucha, 1650–1700
Medal portretowy Aegidiusa Straucha, Johann Höhn jr, awers, 1671
Herb rodowy Strauch Aegidus

AEGIDIUS STRAUCH (21 II 1632 Wittenberga – 13 XII 1682 Gdańsk), teolog. Syn Johanna, profesora prawa na uniwersytecie w Wittenberdze. Studiował do 1651 teologię, matematykę i historię na uniwersytetach w Wittenberdze i Lipsku, od 1662 doktor teologii, wykładowca uniwersytetu w Wittenberdze.

W Gdańsku od 1669 roku jako pastor kościoła św. Trójcy, profesor teologii i rektor Gimnazjum Akademickiego. Zagorzały zwolennik luteranizmu, w pismach i kazaniach zwalczał katolików i kalwinistów (między innymi odmówił odprawienia nabożeństwa po śmierci polskiego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, jako zmarłego w „nieprawdziwej wierze”). Za głoszone poglądy w grudniu 1673 roku, z inspiracji burmistrza Nicolausa von Bodecka, odwołany został przez Radę Miejską z zajmowanych stanowisk. W jego obronie stanęły gdańskie cechy rzemieślnicze ( Christian Meyer), doprowadzając w konsekwencji do kilkuletnich w Gdańsku konfliktów religijno-społecznych.

Zmuszony do emigracji, 30 IX 1675 opuścił miasto Gdańsk, 4 października z Wisłoujścia odpłynął do pozostającego pod szwedzkim panowaniem Greifswaldu, gdzie został profesorem tamtejszego uniwersytetu. Jako sympatyk Szwedów aresztowany w Kołobrzegu przez elektora brandenburskiego i osadzony w twierdzy w Kostrzynie. Po uwolnieniu powrócił do Gdańska w roku 1678, objął poprzednie funkcje pastora oraz rektora i oddał się studiom teologicznym zaniechawszy religijnych sporów. MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii