SCHOPENHAUER JOHANNA HENRIETTE

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 08:35, 16 mar 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Johanna Henriette Schopenhauer, litografia C. Wildta według rysunku z natury Franza Krügera
Johanna Henriette Schopenhauer według portretu Caroline Bardua
Heinrich Floris Schopenhauer, mąż Johanny
Luisa Adelajda Sabina, córka Johanny

JOHANNA HENRIETTE SCHOPENHAUER (9 VII 1766 Gdańsk – 16 IV 1838 Jena), literatka. Była córką gdańskiego kupca Christiana Heinricha Trosienera i Elisabeth z domu Lehmann, urodzona przy Heilige-Geist-Gasse 81 (ul. św. Ducha 111), w „Domu pod Żółwiem”. Otrzymała wszechstronne, staranne domowe wykształcenie.

16 V 1785 wyszła za mąż za Heinricha Florisa Schopenhauera. Mieszkała w rezydencjach męża w Gdańsku na Polankach (Dwór III; dwory oliwskie) i w dworze dzierżawionego majątku w Sztutowie. W marcu 1793 roku rodzina Schopenhauerów, nie chcąc zostać poddanymi króla pruskiego, opuściła Gdańsk, udając się do Hamburga, następnie podróżowała po całej Europie Zachodniej. Po tragicznej śmierci męża w roku 1806 osiadła w Weimarze, prowadząc znany w Niemczech salon literacko-artystyczny, miejsce spotkań ludzi nauki i kultury prawie z całej Europy. Była bliską przyjaciółką poety Johanna W. Goethego.

Poliglotka o wysokiej kulturze i licznych zainteresowaniach. Pisała powieści, wiersze i drobne utwory literackie, wielokrotnie wydawane. Po wyjeździe w 1829 roku z Weimaru zamieszkała w Bonn, gdzie rozpoczęła pisanie wspomnień z lat dzieciństwa i młodości spędzonych w Gdańsku. Od 1837 mieszkała w Jenie. Po roku 1806 dwukrotnie odwiedzała Gdańsk w sprawach spadkowych. Niedokończony pamiętnik opublikowała w 1839 roku córka Adelaide, w Polsce wydany pod tytułem Gdańskie wspomnienia młodości (1959, 2010).

Matka filozofa Arthura Schopenhauera i Lusy Adelajdy Sabiny (12 VI 1797 – 25 VII 1849). 29 IV 2011 jej imię otrzymał gdański tramwaj Pesa Swing 120NaG nr 1025. MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii