SAMP WAWRZYNIEC

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 21:36, 8 kwi 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wawrzyniec Samp
Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska”, proj. Wawrzyniec Samp i Wiesław Pietroń

WAWRZYNIEC SAMP (ur. 25 VI 1939 Gdańsk), artysta rzeźbiarz. Starszy brat Jerzego Sampa. W 1964 roku ukończył Wydział Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku u Stanisława Horno-Popławskiego, zdobył także specjalizacje projektowanie architektoniczno-rzeźbiarskie i ceramika, od roku 1965 członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Plastyków, rzeczoznawca do spraw rzeźby współczesnej.

Zajmuje się rzeźbą, grafiką artystyczną i użytkową, medalierstwem, projektowaniem złotniczym i – w zakresie kowalstwa artystycznego – heraldyką, aranżacją architektury i wyposażenia wnętrz sakralnych, rekonstrukcjami. Autor wielu realizacji pomnikowych w różnych materiałach rzeźbiarskich, m.in.: pomnika „Tym, co za Polskość Gdańska”, Jana Pawła II przy kościele św. Brygidy (1984), przy kościele św. Stanisława w Solcu Kujawskim (1998), kard. Stefana Wyszyńskiego w Koninie, Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze w Gnieźnie, Józefa Wilczka (leśniczego z Luzina, zamordowanego przez Niemców w Lasach Piaśnickich (1995)), pomnika księcia Świętopełka w Gdańsku.

Autor płyt pamiątkowych i epitafijnych (np. płyta honorująca pracowników Poczty Polskiej w II Wolnym Mieście Gdańsku, monumentalna płyta posadzkowa bp. Jordana w archikatedrze w Poznaniu, płyta koronacyjna królów Polski w katedrze w Gnieźnie). Kierował rekonstrukcją relikwiarza z roku 1662 św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie, zniszczonego w 1986. Autor cyklu 27 medalionów książąt wschodnio-pomorskich ( Sobiesławice), publikował we współautorskiej pracy (z Lechem Bądkowskim) Poczet książąt Pomorza Gdańskiego.

Autor między innymi Medalu Mściwoja II (którym sam został udekorowany w 1998) i Medalu Świętego Wojciecha. Autor zrealizowanych projektów herbów województwa gdańskiego w latach 1990–1998 i województwa pomorskiego w 1999 roku (obecnie obowiązującego), herbów i flag: powiatu Nowy Dwór Gdański, gmin Kwidzyn, Sadlinki, Suchy Dąb, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Tuchom, sztandaru powiatu kwidzyńskiego (2004), insygniów (także kościelnych), łańcuchów, odznaczeń, pierścieni.

W 1974 uhonorowany medalem Stolema przyznawany przez Klub Pomerania przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (za projekt pomnika Józefa Wybickiego w Kościerzynie). Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 1991, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2004 i 2014.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii