REINHARD WILHELM

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 15:24, 24 kwi 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wilhelm Reinhard, fot. Gottheil & Sohn

WILHELM REINHARD (4 IX 1860 Neuwied, Nadrenia – 17 XII 1922 Szczecin), pastor. Studiował w Halle, Lipsku i Bonn, jako wieloletni podopieczny Rudolfa Kögla trafił do terminatury kapituły katedralnej w Berlinie i w wieku 23 lat został wyświęcony na kaznodzieję. Objął wikariat prowincji Kurmark (Marchia Elektorska), funkcję adiunkta i pomocniczego kaznodziei katedralnego w Berlinie oraz wędrownego kaznodziei dla młodocianych kandydatów do służby duchownej. Od 1888 pastor w Paplitz (Marchia Brandenburska), od 1895 superintendent we Freystadt (Kisielice).

Od roku 1899 radca konsystorza i pastor gdańskiego kościoła Najświętszej Marii Panny, jednocześnie superintendent Gdańska, od 1911 – generalny superintendent kościoła luterańskiego w prowincji Prusy Zachodnie. W roku 1920 – z ramienia partii Deutschnationale Volkspartei – był członkiem, następnie przewodniczącym konstytuanty II Wolnego Miasta Gdańska i pierwszego Volkstagu (grudzień 1920). W kwietniu 1921 roku objął funkcję generalnego superintendenta prowincji Pomorze w Szczecinie.

W 1922 przewodniczący konstytuanty zgromadzenia kościołów Unii Staropruskiej, mającego na celu polepszenie stosunków państwo-kościół. Jego śmierć zniweczyła nadzieje na porozumienie. Doktor h.c. teologii Uniwersytetu w Królewcu (1917). MrGlJANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii