POMNIK 33. REGIMENTU FIZYLIERÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Leszek Molendowski (dyskusja | edycje) z dnia 12:14, 10 wrz 2020

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik 33 Regimentu Fizylierów

POMNIK 33. WSCHODNIOPRUSKIEGO REGIMENTU FIZYLIERÓW (Ostpreußisches Füsilier-Regiment Nr. 33), na Starym Przedmieściu na dawnym placu musztry, po wschodniej stronie Koszar Wiebego ( koszary), nad brzegiem Motławy, obecnie zabudowanym sześciopiętrowymi budynkami przy ul. Żabi Kruk. Autorstwa rzeźbiarza Petera Fuchsa.

Poświęcony żołnierzom regimentu (którego I batalion po wojnie z Francją w latach 1871-1881 stacjonował w Gdańsku), poległym w wojnie francusko-pruskiej w latach 1870–1871. Odsłonięty 27 XI 1872, w dwulecie bitwy pod Amiens.

W formie kamiennego obelisku zwieńczonego żelaznym krzyżem, z metalowymi wieńcami i festonami oraz emblematem z elementów wojskowego wyposażenia, z 2 dziecięcymi postaciami. Główny napis umieszczony w górnej części obelisku (w tłumaczeniu na język polski): WSCHODNIOPRUSKI REGIMENT FIZYLIERÓW NR 33 / SWOIM TOWARZYSZOM POLEGŁYM / W KAMPANII L. 1870–1871 / 20 OFICEROM / 28 PODOFICEROM / 393 FIZYLIEROM / NAD HALLUE. BAPAUME. SAPIGNY. BONVAS. ST. QUENTIN. / BERTHINCOURT. AMIENS. FORGETTES. GRAVELOTTE. METZ. Na cokole znajdowała się imienna lista oficerów i żołnierzy, którym pomnik został poświęcony, z podziałem na kompanie. Istniał jeszcze nienaruszony w 1948, zniszczony przed 1959.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii