NIEBIESKO-CZARNI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Niebiesko-Czarni podczas występu, pierwszy z lewej Czesław Niemien, trzeci (z gitarą) Krzysztof Klenczon, 1964
Helena Majdaniec podczas występu z zespołem Niebiesko-Czarni, 1964
Mihaj Burano podczas występu z zespołem Niebiesko-Czarni, 1964

NIEBIESKO-CZARNI, zespół instrumentalno-wokalny powstały w Gdyni z inicjatywy Franciszka Walickiego i Jerzego Kosseli. Pierwszy koncert odbył się 24 III 1962 roku w Klubie Studentów Wybrzeża Żak. W tym samym roku grupa wygrała I Konkurs Młodych Talentów w Szczecinie, a rok później reprezentowała polską muzykę młodzieżową w paryskiej Olympii.

Niebiesko-Czarni to pierwsza polska formacja, która wystąpiła w klasycznym rockowym składzie: trzy gitary elektryczne i perkusja. Jako pierwsi w Polsce nagrali też longplay z muzyką rockową (Niebiesko-Czarni, 1966). Byli także pierwszym polskim zespołem rockowym, który wystąpił na żywo na falach Radia Luksemburg (1967). Skomponowali, wystawili i nagrali rock-operę Naga, zaprezentowaną później na około 150 koncertach w kraju i za granicą. Skład zespołu ulegał wielokrotnym zmianom personalnym, przewinęło się przez niego kilkudziesięciu muzyków i wokalistów, między innymi Ada Rusowicz, Helena Majdaniec, Czesław Niemen, Krzysztof Klenczon, Michaj Burano, Janusz Popławski, Wojciech Korda, Andrzej Nebeski, Zbigniew Bernolak. Część z nich po odejściu z Niebiesko-Czarnych założyła własne zespoły.

Grupa rozwiązana w 1976 roku kilkakrotnie reaktywowała się na okazjonalne koncerty. Najsłynniejszy z nich odbył się w Sopocie 11 i 12 VII 1987 roku w ramach imprezy Old Rock Meeting; zespół świętował na nim ćwierćwiecze swojego powstania. CR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii