LEVY HERBERT

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 20:07, 13 wrz 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

HERBERT LEVY (27 VIII 1888 Sierosław (Zirzlaff) koło Wolina – 12 V 1977 Tel Awiw), prawnik, działacz żydowski ( Żydzi). Jedyne dziecko Sygfryda i Marty Lych. Studiował na uniwersytecie w Berlinie, Heidelbergu i Fryburgu; doktor. W Gdańsku prowadził praktykę adwokacką i notarialną, w roku 1913 współzałożyciel klubu sportowego Bar Kochba, tworzył w Gdańsku struktury syjonistyczne ( syjoniści). W czasie I wojny światowej w armii niemieckiej, spędził dwa lata w niewoli francuskiej. Przebywał w Palestynie, pomagał przy otwarciu Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, bez powodzenia próbował gospodarzyć na zakupionej w Hajfie ziemi. W Gdańsku ponownie od 1925 roku, podjął praktykę prawniczą we współpracy z Walterem Gersonem. Członek Izby Adwokackiej, jako reprezentant Żydowskiej Partii Narodowej zasiadał we władzach Gminy Synagogalnej, w latach 1938–1939 wiceprzewodniczący jej zarządu.

W 1933–1939 przewodniczący Organizacji Syjonistycznej w II Wolnym Mieście Gdańsku. Koordynował akcje emigracji ludności żydowskiej z Gdańska do Palestyny; swoje dzieci wysłał tam w 1938, z żoną (przez Wielką Brytanię) wyemigrował tam w czerwcu 1939. W Palestynie przez dwa lata pozostawał bez pracy, korzystał z pomocy Izaaka Landaua. Po ukończeniu kursów dokształcających pracował jako księgowy w firmie ubezpieczeniowej. Mieszkał w Tel-Awiwie.

Od 1926 żonaty był z Margot Klarą Linbenberg z Osnabrück, ojciec Marion Judith (ur. 1929) i Ralpha Joachima Alexandra (ur. 1931). GB

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii