KULKA KONSTANTY ANDRZEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:33, 10 paź 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Konstanty Kulka, 2014

KONSTANTY ANDRZEJ KULKA (ur. 5 III 1947 Gdańsk), artysta muzyk, skrzypek, pedagog. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w ósmym roku życia w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Gdańsku ( Zespół Szkół Muzycznych). W latach 1960–1965 kontynuował ją pod kierunkiem Stefana Hermana w Państwowym Liceum Muzycznym w Gdańsku i od 1965 do 1971 u tego samego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W 1964 roku wyróżniony na Międzynarodowym Konkursie im. Niccolò Paganiniego w Genui, w 1966 zdobywca I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Radiowym ARD w Monachium.

Od roku 1966 koncertował na estradach Europy, USA, krajów Ameryki Południowej, Japonii i Australii. Solista podczas koncertów z udziałem większości orkiestr polskich oraz między innymi Berliner Philharmoniker, Chicago Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, English Chamber Orchestra, Orkiestry Filharmonii Leningradzkiej. Solista Filharmonii Narodowej w Warszawie, z którą odbył liczne tournée zagraniczne.

Występował na renomowanych festiwalach, między innymi w Lucernie, Bordeaux, Pradze, Berlinie, Barcelonie. Prócz koncertów z orkiestrami od 1968 roku występował wspólne z pianistą Jerzym Marchwińskim. Współpracuje również z zespołami kameralnymi (Kwartet Fortepianowy Polskiego Radia i TV, Trio Smyczkowe).

Dokonał licznych nagrań dla PR i TV oraz dla Polskich Nagrań. W 1981 za nagranie II Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego dla wytwórni EMI otrzymał Grand Prix de Disque. Obok klasyki ma w repertuarze dzieła współczesnych kompozytorów polskich (Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Witolda Lutosławskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika). Od 1994 profesor Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kierownik Katedry Instrumentów Smyczkowych, profesor wizytujący gdańskiej Akademii Muzycznej, od 2017 jej doktor honoris causa.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Orderem Ecce Homo (2014), wyróżniony odznaką „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej” (1970). Honorowy obywatel miasta Wolbromia (2002). Laureat między innymi: Nagrody Ministra Kultury i Sztuki III stopnia (1969), Nagrody II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia wirtuozowskie w grze skrzypcowej (1973), nagrody Ministra Spraw Zagranicznych „za wybitne zasługi w propagowaniu kultury polskiej za granicą” (1976), nagrody „Grand Prix du Disque” za nagranie płytowe dwóch koncertów skrzypcowych Karola Szymanowskiego dla Wytwórni EMI (1981), nagrody Fryderyka w kategorii: Muzyka dawna, za album Antonio Vivaldi - Cztery pory roku (Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Kwartet Prima Vista, Jerzy Dybał - kontrabas, Władysław Kłosiewicz – klawesyn, 1999), nagrody Fryderyka w kategorii: Muzyka kameralna, za album Ignacy Jan Paderewski - Utwory na skrzypce i fortepian (Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Waldemar Malicki – fortepian, 2002), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2007 (za całokształt pracy artystycznej, za promocję Miasta Gdańska w kraju i za granicą) i w 2019 (z okazji jubileuszu 60-lecia pierwszego koncertu), Pomorskiej Nagrody Artystycznej za całokształt twórczości (2011), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny” (2012), Nagrody Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć muzycznych i wkład w rozwój polskiej muzyki (2014).

Żonaty ze skrzypaczką Julitą Czerkies-Kulką. Ojciec Anny i Gabrieli Konstancji (ur. 1979 Warszawa), piosenkarki i autorki tekstów (znanej jako Gaba Kulka). AZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii