HABELA JADWIGA MARIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jadwiga Habela

JADWIGA MARIA HABELA (12 VII 1924 Warszawa – 16 XI 2007 Gdańsk), architekt, profesor Politechniki Gdańskiej (PG). Przed wybuchem II wojny światowej ukończyła 3 klasy gimnazjum we Lwowie. W czasie okupacji przez rok pracowała w Instytucie Badań nad Tyfusem Plamistym i Wirusami. Szkołę średnią ukończyła w roku 1944 na tzw. tajnych kompletach, studiowała na Wydziale Architektury Lwowskiego Instytutu Politechnicznego. Następnie w Krakowie, od 1946 w Gdańsku.

W 1951 roku ukończyła Wydział Architektury PG. W latach 1947–1949 pracowała w wykonawstwie robót budowlanych w Chrzanowie i w Gdańsku oraz przy działającej w Gdańsku Ekspedycji Archeologicznej Uniwersytetu Łódzkiego. Od grudnia 1949 pracownik Wydziału Architektury PG. W 1950–1956 sprawowała społeczny nadzór konserwatorski przy zabezpieczaniu detali kamieniarskich podczas prac rozbiórkowych gdańskich kamienic. W latach 1952–1960 dodatkowo zajmowała się rekonstrukcjami, studiami konserwatorsko-adaptacyjnymi kilkudziesięciu zabytkowych kamienic Gdańska. Specjalizowała się w historii architektury gdańskiego renesansu, działalności ówczesnych architektów i budowniczych.

Była konsultantem gdańskich oddziałów Pracowni Dokumentacji Historycznej i Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków, gdańskiego Biura Projektów „Miastoprojekt” oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, Koszalinie i Olsztynie. Od roku 1965 doktor (na podstawie pracy Antonis van Obberghen, architekt i fortyfikator flamandzki z przełomu XVI i XVII wieku).

Od 1970 rozpoczęła współpracę z Kaszubskim Parkiem Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Od roku 1975 doktor habilitowany (na podstawie pracy Ratusz Staromiejski w Gdańsku. Pierwotny układ funkcjonalny i architektoniczny na tle budownictwa municypalnego Europy). Od 1976 docent, od 1990 profesor tytularny PG.

Autorka między innymi prac: Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana w Gdańsku (1958), Droga Królewska w Gdańsku – w zespole z Januszem Ciemnołońskim, Ryszardem Massalskim i Jerzym Stankiewiczem (1965, 1975), opracowań haseł „Ratusz Staromiejski” i „Wielka Zbrojownia” do Katalogu zabytków sztuki. Miasto Gdańsk, cz. 1: Główne Miasto (2006) oraz biografii działających w Gdańsku architektów i budowniczych: Antoniego van Obberghena, Hansa Kramera, rodziny van den Blocke, Barthela Ranischa, Hansa Strakowskiego.

Wyróżniona między innymi medalem Pięćsetlecia Powrotu Gdańska do Polski (1954) i odznaką „Za Zasługi dla Gdańska” (1965). Pochowana na cmentarzu Srebrzysko. ALP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii