GAWEŁ BRONISŁAW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 12:55, 3 lip 2019

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bronisław Gaweł, O polskość w Gdańsku – Dziesięciolecie Gdańskiej Macierzy Szkolnej, Warszawa 1931

BRONISŁAW GAWEŁ (3 IX 1879 Przemyśl – 1939), nauczyciel. Syn adwokata Jana i Marii z domu Bilińskiej. Szkołę podstawową ukończył w Przemyślu, średnią w Sanoku, studiował w Akademii Górniczej w Loeben (Styria), następnie na Wydziale Nauk Przyrodniczych uniwersytetu we Lwowie. Był nauczycielem przyrody, fizyki i matematyki w Przemyślu: gimnazjum (1903-1907) i Żeńskim Seminarium Nauczycielskim, następnie w gimnazjum w Buchaczu. W początkach I wojny światowej ewakuowany został z rodziną do Wiednia (był tu kierownikiem kursów dla polskich uczniów szkół średnich), w 1916–1918 był nauczycielem w gimnazjum w Tarnowie, 1918–1921 w szkole realnej w Krośnie, 1921–1926 w Seminarium Nauczycielskim w Lesznie.

1 I 1926 roku zamieszkał w Sopocie i podjął pracę nauczyciela w Gimnazjum Polskim. Był aktywnym członkiem organizacji polonijnych: Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych, Towarzystwa Czytelni Ludowych, Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W 1929 roku założył Teatr Amatorski Gdańskiej Macierzy Szkolnej, w którego przedstawieniach brał udział jako aktor. Od 1 I 1928 do 31 VIII 1939 pełnił społecznie obowiązki kierownika biura Gdańskiej Macierzy Szkolnej. Opracował i wydał broszurę O polskość w Gdańsku – Dziesięciolecie Gdańskiej Macierzy Szkolnej, w 1939 był współautorem rozszerzonej wersji Przewodnika po Gdańsku, wydanego po raz pierwszy w roku 1929 przez Józefa Zawirowskiego i Gdańską Macierz Szkolną.

Przyczynił się do otwarcia ośrodka wypoczynkowego i repolonizacyjnego w Sulminie (11 VII 1936). Jako kierownik Sekcji Wycieczkowej Związku Polaków organizował kursy dla przewodników po Gdańsku, prelekcje, wycieczki, obozy i kolonie na terenie Polski. W Sopocie pełnił obowiązki referenta miejscowego oddziału Towarzystwa Byłych Powstańców i Wojaków i kierował ich świetlicą w Domu Polskim przy ob. ul. Chopina 8–10. Opiekował się tam również uruchomioną przez Związek Polaków Świetlicą im. ks. dr. Władysława Bandurskiego przy obecnej ul. Haffnera 52.

Przed 1 IX 1939 zdołał wywieźć część akt Gdańskiej Macierzy Szkolnej z Gdańska do Gdyni. Po raz ostatni widziany był w Laskowicach przez Jana Augustyńskiego, podczas podróży do Poznania (do syna Adama), nie są znane okoliczności jego zaginięcia, miejsce śmierci ani pochówku.

Od 1906 roku żonaty był z Anną z domu Kałuską (zm. 19 I 1983 Katowice), ojciec Janiny, Marii, Adama i Andrzeja. EG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii