CMENTARZ NA SUCHANINIE

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wojskowy Cmentarz Francuski, wzniesienie z trzema krzyżami i tablicą pamiątkową
Wojskowy Cmentarz Francuski
Prezydenta Francji Charles de Gaulle na Wojskowym Cmentarzu Francuskim 9 IX 1967

CMENTARZ NA SUCHANINIE. Wojskowy Cmentarz Francuski, przy ul. Powstańców Warszawskich 35, założony w 1807 roku dla poległych w trakcie oblężenia Gdańska żołnierzy wojsk napoleońskich. W marcu 1948 konsul generalny Francji w Gdańsku, Peretii, wystąpił z inicjatywą utworzenia w tym miejscu cmentarza obywateli francuskich zmarłych na Wybrzeżu podczas II wojny światowej. Na podstawie umowy rządów Polski i Francji w 1949 uporządkowany (projekt Wiesław Gruszkowski, Adam Haupt) jako miejsce pochówku 1320 obywateli francuskich zmarłych podczas II wojny światowej z całej Polski. 2 XI 1961 roku w obecności między innymi przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Józefa Szmidta i francuskich gości: chargé d’affaires E.D. Harcourta, attaché wojskowego mjr. Molbose i konsula francuskiego na Wybrzeżu M. Grisarda odsłonięto pomnik ufundowany przez rząd Francji.

W 1967 roku, nakładem finansowym Ambasady Francuskiej, przy okazji przygotowań do wizyty w Gdańsku prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a teren uprzątnięto, tworząc nekropolię około 1500 żołnierzy francuskich i osób cywilnych z różnych epok, których szczątki ekshumowano z różnych cmentarzy w Polsce, w większości jeńców francuskich z I i II wojny światowej. Po południu 9 IX 1967 prezydent Charles de Gaulle złożył na cmentarzu wieniec. Nieczynny, cmentarz-pomnik, odnowiony w 2002 (wymiana 1370 krzyży, murawy, ogrodzenia) ze środków przyznanych przez francuskie Ministerstwo Obrony, poświęcony przez abp. Tadeusza Gocłowskiego 18 VIII 2002 w obecności ambasadora Republiki Francuskiej w Polsce Patricka Gautrat, konsula honorowego Republiki Francji w Gdańsku Jacka Tarnowskiego oraz kadetów francuskiej szkoły wojskowej w Saint-Cyr.

Zajmuje powierzchnię około 2 ha, założony na planie prostokąta wydłużonego w kierunku północno-zachodnim i południowo-wschodnim. Od południowego wschodu brama, od której wzdłuż osi cmentarza prowadzi centralna aleja zakończona wzniesieniem z trzema krzyżami i tablicą pamiątkową z napisem: SWOIM SYNOM ZMARŁYM ZA FRANCJĘ w POLSCE / WDZIĘCZNA REPUBLIKA FRANCUSKA. Prostopadłe do alei podłużnej trzy aleje poprzeczne dzielą teren na osiem jednakowych kwater. W kwaterach w regularnych rzędach ustawione nagrobki. JWL

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii