BREYN JACOB

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 18:53, 17 kwi 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jacob Breyn

JACOB BREYN (Brayne, Brein; 14 I 1637 Gdańsk – 25 I 1697 Gdańsk), kupiec, uczony. Syn przybyłego do Gdańska z Kolonii kupca Jakoba. Uczeń Gimnazjum Akademickiego, w latach 1652–1655 praktykował w zawodzie kupieckim u rodziny w Lejdzie, jako wolny słuchacz uczęszczając na tamtejszy uniwersytet. W roku 1655 przejął firmę ojca w Gdańsku.

W wolnych chwilach zajmował się naukami przyrodniczymi. W założonym przez siebie ogrodzie botanicznym prowadził eksperymenty związane z aklimatyzacją roślin egzotycznych, obserwację rozwoju roślin miejscowych, wpływu na ich rozwój gleby. Zgromadził poważną bibliotekę, wyniki badań publikował z wykorzystaniem własnej drukarni (1678: Exoticarum aliarumque minus cognitarum plantarum centuria prima, opisał 102 gatunki roślin, głównie występujących na Przylądku Dobrej Nadziei; 1680: Prodromus fasculi rariorum plantarum…, t. 1, 1689: t. 2, o osobliwościach flory Prus Królewskich; drukarstwo i drukarnie). Odrzucił propozycję objęcia stanowiska profesora botaniki na uniwersytecie w Lejdzie. Jego imię nosi krzew Breynia nivosa.

Żonaty był z Sarah, córką gdańskiego medaliera i grawera Gerarda Rogge, która jako wdowa mieszkała z dziećmi przy Langgasse (ul. Długa 30). Ojciec między innymi Johanna Philippa Breyna. EK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii