BOGUSŁAWSKI WALERIAN ROMUALD

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WALERIAN ROMUALD BOGUSŁAWSKI (5 IV1907 Gorzyce – 15 VI 2003 Gdańsk), lekarz, profesor Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). W 1927 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące w Inowrocławiu i podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego. Był stypendystą Fundacji im. Karola Marcinkowskiego. W 1932 uzyskał absolutorium, a w 1933 dyplom lekarski. W tym samym roku podjął staż w Szpitalu Miejskim w Toruniu. Po jego ukończeniu rozpoczął pracę w charakterze lekarza domowego w Ubezpieczalni Społecznej w Gąsawie. W 1937 otrzymał tytuł doktora na podstawie rozprawy o występowaniu zachorowań na gruźlicę na wsi wielkopolskiej. W latach 1937–1938 odbył kurs higieny publicznej w Państwowej Szkole Higieny w Warszawie. W 1938 został lekarzem powiatowym w Żninie.

W czasie II wojny światowej zamieszkał w Warszawie, od 1940 roku należał do Tajnej Armii Polskiej (pseudonim Romuald), następnie do Armii Krajowej w VII obwodzie okręgu warszawskiego Obroża, w rejonie Marki. Pełnił funkcję referenta; od 1943 jako podporucznik czasów wojny był oficerem organizacyjnym, do którego zadań należało między innymi szkolenie patroli sanitarnych. Po upadku powstania warszawskiego zmobilizowany do Ludowego Wojska Polskiego, był dowódcą kampanii sanitarnej na stanowisku lekarza pułku.

W Gdańsku od 1945 roku, był szefem służby zdrowia i naczelnym lekarzem garnizonu. W 1946 otrzymał stanowisko starszego asystenta w Katedrze i Zakładzie Higieny Akademii Lekarskiej. W 1950 został kierownikiem tej Katedry, od 1963 profesor nadzwyczajny AMG. W 1977 przeszedł na emeryturę.

Zajmował się zagadnieniami higieny, zdrowia publicznego, powiązań między klimatem a zdrowiem, wpływem ciśnienia atmosferycznego na fizjologię człowieka i oświetlenia na narząd wzroku. W 1966 przeprowadzał badania nad zdrowotnością ludności Gdańska. Był między innymi autorem polskich tabel nurkowych, opublikowanych w 1954 w ramach Prac Morskiego Instytutu Techniki. Był autorem i współautorem między innymi monografii Klimat Zatoki Gdańskiej i jego wpływ na biologię niektórych zakażeń kropelkowych (Warszawa 1950) i Zarysu higieny tropikalnej (wyd. 2: Warszawa 1968).

W AMG był przewodniczącym Senackiej Komisji do spraw Zdrowia Studentów, rzecznikiem dyscyplinarnym dla pracowników naukowo-dydaktycznych, w latach 1966–1968 kuratorem Zakładu Farmakologii. Członek Rady Naukowej Instytutów Medycyny Pracy w Łodzi i w Sosnowcu, Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, Rady Naukowo-Ekonomicznej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Towarzystwa Medycyny Pracy.

Odznaczony został między innymi Krzyżem Grunwaldzkim, Medalem za Udział w Walkach o Berlin, Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Pochowany 20 VI 2003 na cmentarzu Srebrzysko. SeKo PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii