BADEN, pancernik

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 14:21, 24 cze 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pancernik SMS „Baden” na obrazie z 1916
Śródokręcie pancernika SMS „Baden”, 1916

SMS (Seiner Majestät Schiff) „BADEN”, pancernik floty cesarskiej Niemiec, największy okręt wojenny zbudowany w historii gdańskiego przemysłu okrętowego. Wyporność pełna 32 200 ton, długość 180 m, szerokość 30 m, zanurzenie 9,39 m, turbiny parowe o mocy 56 270 KM, prędkość 22 węzły, główne uzbrojenie artyleryjskie: 8 dział kalibru 380 mm i 16 dział kalibru 150 mm, załoga 1271 osób.

Powstał w Stoczni Schichaua, zwodowany 30 X 1915 roku, w służbie od 30 X 1916. Był jednym z serii 4 bliźniaczych okrętów, ostatnich pancerników zamówionych dla cesarskiej floty (pozostałe to „Bayern” i „Sachsen” budowane w Kilonii i „Württemberg” budowany w Hamburgu). Przed końcem I wojny światowej ukończono tylko dwa: „Bayern” (w służbie od 30 VI 1916) i właśnie „Baden”. Dwa pozostałe pocięto po wojnie na złom. Okręty te były niemiecką odpowiedzią na brytyjskie pancerniki typów „Queen Elizabeth” i „Revenge”, uzbrojone w działa największego ówcześnie kalibru 381 mm. Weszły jednak do służby już po okresie najpoważniejszych starć morskich I wojny światowej.

Historia bojowych działań „Badena” jest skromna: w sierpniu 1916 roku został okrętem flagowym niemieckiej floty, brał m.in. udział w działaniach na Morzu Bałtyckim, gdzie uszkodzony został przez minę. Po kapitulacji Niemiec podzielił los głównych sił morskich Hochseeflotte, które internowano w bazie brytyjskiej Royal Navy w Scapa Flow. „Baden” początkowo nie znalazł się na liście okrętów do internowania, dołączył do pozostałych sił floty dopiero po 3 tygodniach. 21 VI 1919 roku, nie godząc się na przejęcie okrętów, niemieckie załogi zatopiły zgromadzone w Scapa Flow jednostki. „Baden” nie podzielił losu większości z nich, Brytyjczycy zdołali odholować go i osadzić na mieliźnie.

16 VIII 1921 roku – użyty jako okręt cel – został zatopiony w wyniku ostrzału prowadzonego przez brytyjskie pancerniki. Ostatni pancernik zbudowany dla cesarskiej floty i ostatni jej okręt flagowy zatonął w pobliżu Portsmouth. W Stoczni Schichaua powstało jeszcze kilka innych wielkich okrętów pancernych (drednotów): „Oldenburg” (1910), „König Albert” (1912), „Lützow” (1913, zatopiony w bitwie jutlandzkiej). AG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii