AUGUSTYŃSKI JAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jan Augustyński
Jan Augustyński, w gabinecie dyrektorskim Gimnazjum Polskiego, 1932

JAN AUGUSTYŃSKI (1 II 1878 Odporyszów, ówczesne województwo krakowskie – 13 VI 1943 Warszawa), dyrektor Gimnazjum Polskiego, działacz Polonii gdańskiej. Syn Wojciecha i Elżbiety z Pytków. Ukończył gimnazjum w Tarnowie, w latach 1898–1900 studiował prawo na uniwersytecie w Krakowie, następnie filologię klasyczną na uniwersytecie we Lwowie. Od roku 1905 nauczyciel w gimnazjum we Lwowie i Sanoku, podczas I wojny światowej organizator szkolnictwa polskiego w Czechach i w Salzburgu (Austria), współpracował z Komitetem Pomocy Ofiar Wojny. Od 1920 dyrektor gimnazjum w Nakle, od 1923 w Grudziądzu.

Od 1 IX 1925 do wybuchu II wojny światowej dyrektor Gimnazjum Polskiego. Przyczynił się do jego dynamicznego rozwoju, kładł nacisk na dobór kadry pedagogicznej, wszechstronne nauczanie, wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym. Jako przewodniczący Komisji Szkolno-Oświatowej i wiceprezes Zarządu Gdańskiej Macierzy Szkolnej kierował organizacją polskiego szkolnictwa w Gdańsku ( polskie szkoły senackie i prywatne). Był między innymi wiceprzewodniczącym gdańskiego oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej, delegatem Obwodu Morskiego na miasto Gdańsk. Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechał z Gdańska do Katowic na pogrzeb brata Władysława, powrócił do Gdyni, by wypłacić pensje nauczycielom. W latach 1939–1943 prowadził tajne nauczanie w Warszawie.

Od 1906 żonaty ze Stefanią z domu Nalepa, ojciec Jerzego Augustyńskiego. Po roku 1950 patron ulicy, przy której stoi dawny gmach Gimnazjum Polskiego (do 1945 Am Weißen Turm, od 1945 Białowieska), od roku 1957 jego imię nosiło Technikum Mechaniczno-Elektryczne mające siedzibę w tym gmachu ( Centrum Kształcenia Ustawicznego). MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii