AUGUSTYŃSKI JAN

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Leszek Molendowski (dyskusja | edycje) z dnia 10:27, 22 paź 2020

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jan Augustyński
Jan Augustyński, w gabinecie dyrektorskim Gimnazjum Polskiego, 1932

JAN AUGUSTYŃSKI (1 II 1878 Odporyszów, ówczesne województwo krakowskie – 13 VI 1943 Warszawa), pedagog, działacz Polonii gdańskiej. Ojciec Jerzego Augustyńskiego. W latach 1898–1900 studiował prawo na uniwersytecie w Krakowie, następnie filologię klasyczną na uniwersytecie we Lwowie. Od roku 1905 nauczyciel w gimnazjum we Lwowie i Sanoku, od 1920 dyrektor gimnazjum w Nakle, od 1923 w Grudziądzu.

Od 1 IX 1925 do wybuchu II wojny światowej dyrektor Gimnazjum Polskiego. Przyczynił się do jego dynamicznego rozwoju, kładł nacisk na dobór kadry pedagogicznej, wszechstronne nauczanie, wychowywanie młodzieży w duchu patriotycznym. Jako przewodniczący Komisji Szkolno-Oświatowej i wiceprezes Zarządu Gdańskiej Macierzy Szkolnej kierował organizacją polskiego szkolnictwa w Gdańsku ( polskie szkoły senackie i prywatne). Był m.in. wiceprzewodniczącym gdańskiego oddziału Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej wyjechał z Gdańska do Katowic na pogrzeb brata Władysława, powrócił do Gdyni, by wypłacić pensje nauczycielom. W latach 1939–1943 prowadził tajne nauczanie w Warszawie. Po roku 1950 patron ulicy, przy której stoi dawny gmach Gimnazjum Polskiego (do 1945 Am Weißen Turm, od 1945 Białowieska), od roku 1957 jego imię nosiło Technikum Mechaniczno-Elektryczne mające siedzibę w tym gmachu ( Centrum Kształcenia Ustawicznego). MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii