ANDREAS SLOMMOW

Z Encyklopedia Gdańska
Wersja Blazejsliwinski (dyskusja | edycje) z dnia 18:51, 13 maj 2021

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Scena Ukrzyżowania z wizerunkiem klęczącego Andreasa Slommowa (?), z zaginionego w 1945 mszału z biblioteki kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku

ANDREAS SLOMMOW (około 1360 Słomowo, koło Torunia – po 1438 Gdańsk), proboszcz kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP), założyciel biblioteki. Od roku 1387 ksiądz w zakonie krzyżackim, od 1390 członek Bractwa Kapłańskiego w kościele NMP, od roku 1398 jego proboszcz.

W 1408 kandydował do godności arcybiskupa w Rydze, w latach 1418–1419 z polecenia wielkiego mistrza przebywał w Rzymie, przedstawiając papieżowi Marcinowi V stanowisko zakonu krzyżackiego w rokowaniach z Polską. W latach 1432–1433 delegat zakonu krzyżackiego na soborze w Bazylei. Prowadził spory z dominikanami z Gdańska; jako proboszcz Głównego Miasta uważał się za ich duchownego zwierzchnika, żądał udziału w dochodach z pogrzebów i zbieranej jałmużny.

W roku 1437, ze względu na wiek, ustąpił z probostwa NMP na rzecz przyjaciela Andrzeja Pfaffendorfa (dotychczasowego proboszcza toruńskiego). Po śmierci Pfaffendorfa (8 miesięcy później) powrócił na urząd, z którego w roku 1438 zrezygnował. W latach 90. XIV wieku organizował przy kościele NMP bibliotekę dla duchowieństwa gdańskiego (zob. księgarstwo); w połowie XV wieku znajdowało się w niej około 140 rękopisów łacińskich, głównie teologicznych. W roku 1436 współpracował z Radą Głównego Miasta Gdańska przy zakładaniu szkół parafialnych (zob. szkolnictwo).

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii