WRÓBLA STAW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wróbla Staw od strony północnej, w tle z prawej budynki dzielnicy Gdańsk-Jasień przy ul. Myśliwskiej
Wróbla Staw od strony południowej, w tle przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk-Jasień

WRÓBLA STAW (od nazwiska jednego z właścicieli gospodarstwa rolnego po 1945 roku; na niektórych obecnych mapach zwany także nieoficjalnie Jeziorem Patrycji), jezioro o powierzchni około 5 ha, położone na wysokości 98 m n.p.m., na północ od zabudowań Jasienia. W przeszłości niewielkie trzęsawisko w zakolu Potoku Siedleckiego, na gruntach wsi Migowo, na mapie dóbr jasieńskich z 1792 roku noszące nazwę Kiwitz(er) Bruch (Bruch – bagno, trzęsawisko); w 1954 wraz z Migowem włączone w granice administracyjne Gdańska.

Na początku lat 70. XX wieku, po skierowaniu górnego odcinka Potoku Siedleckiego do Strzyży, w toku prac nad budową infrastruktury wodociągowej i sanitarnej dla tzw. górnego tarasu Gdańska ( Potok Jasień) i przejęciu niewielkiego potoku spływającego z okolic dawnego dworu w Jasieniu (w nomenklaturze Urzędu Miasta w Gdańsku określanego jako Rów S-2, w latach 2006–2007 uregulowanego i skrytego w kanale podziemnym), trzęsawisko wypełniło się wodą, powiększyło i stało się zbiornikiem wodnym. Obecnie pełni funkcję naturalnego zbiornika retencyjnego z wykonanym również w roku 2007 częściowo podziemnym odpływem do Strzyży. Przewidziane jest podwyższenie korony wału otaczającego jezioro.

Od około 1895 roku rozległe tereny, na których skraju leży Wróbli Staw, wykorzystywane były jako poligon wojskowy (znany jako poligon w Jasieniu, powierzchnia 150 ha; wojskowe place ćwiczeń), najpierw przez tzw. czarnych huzarów z Wrzeszcza ( 17. Korpus Armijny), w okresie II Wolnego Miasta Gdańska przez policję, po II wojnie światowej przez 7. Łużycką Dywizję Desantową („niebieskie berety”). Z tego powodu Wróbli Staw, na którym umieszczono konstrukcje do ćwiczeń sprawnościowych i nawodnych, nazywany był często Jeziorem Poligonowym lub jeziorem Poligon. W 1994 roku poligon przejęła 1. Brygada Obrony Terytorialnej; po jej przeniesieniu w 2001 do Lęborka poligon utracił funkcję wojskową i stał się nieformalnym miejscem jazd na quadach i motocrossu. W pobliżu stawu znajduje się droga gruntowa łącząca ul. Przytulną z ul. Myśliwską. Od północy graniczy on z kompleksem Lasów Oliwskich (Leśnictwo Matemblewo), którego skrajem (150 m od zbiornika) przebiega trasa dawnej kolei z Wrzeszcza do Kokoszek, od 2015 roku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zlokalizowany tu przystanek PKM Gdańsk-Jasień pierwotnie miał nosić nazwę Wróbla Staw. Od strony wschodniej od 2011 roku powstało osiedle Alfa Park w Pieckach-Migowie ( Piecki) przy ul. Myśliwskiej. Od południa sąsiaduje z budowanym od 2010 osiedlem Wróbla Staw w Jasieniu przy ul. Bażantowej. ZdK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii