WIKA-CZARNOWSKI ANASTAZY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ANASTAZY WIKA-CZARNOWSKI (30 V 1877 Przytarnia, powiat kościerski – 22 III 1940 Stutthof), działacz Polonii gdańskiej, patron gdańskiej ulicy. Po zakończeniu nauki szkolnej i odbyciu służby wojskowej był urzędnikiem regencji pruskiej, następnie pracownikiem służby pocztowej. W Gdańsku od 1 IV 1914. Po zakończeniu I wojny światowej zajmował się przejmowaniem niemieckich urzędów pocztowych na Pomorzu, przygotowaniem polskiego personelu do obsługi pocztowej i telefonicznej oraz ochroną mienia przed celowym zniszczeniem przez Niemców. Otrzymał za to Odznakę Honorową Frontu Pomorskiego.

Od 10 I 1920 pracował jako referent pocztowy w Gdańsku, od 1 I 1923 pełnił obowiązki wicedyrektora, 20 II 1929 mianowany naczelnikiem Polskiego Urzędu Pocztowo-Telegraficznego Gdańsk 1 ( poczta) przy Heveliusplatz (pl. Obrońców Poczty Polskiej). Działał społecznie w Gminie Polskiej, w Związku Polaków, był członkiem Komisji Rewizyjnej Gminy Polskiej Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, członkiem Gdańskiej Macierzy Szkolnej, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskim Czerwonym Krzyżu, Klubie Sportowym Gedania, Towarzystwie Ludowym, Amatorskim Ruchu Artystycznym, komitecie budowy kościoła św. Stanisława Biskupa Męczennika przy Heeresanger (al. Legionów), był fundatorem jednego z umieszczonych tam witraży.

Aresztowany w Gdańsku we wrześniu 1939 roku przez Gestapo, więziony w przejściowym obozie dla jeńców cywilnych w Vicktoriaschule i obozie Stutthof. Rozstrzelany w masowej egzekucji 67 działaczy polonijnych II Wolnego Miasta Gdańska w nadleśnictwie Stegna w pobliżu obozu. Prochy ekshumowano w roku 1946 i pochowano na cmentarzu na Zaspie. Mąż Bogumiły Wika-Czarnowskiej. Od 29 III 2001 patron ulicy w Gdańsku- Przymorzu Wielkim (Jelitkowski Dwór). EG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii