WEYKOPF LOUIS FRANZ CARL

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

LOUIS FRANZ CARL WEYKOPF (16 VIII 1853 Gdańsk – 23 X 1899 Gdańsk), fortepianmistrz. Syn Carla Heinricha Ludwiga Weykopfa i Theresy Wilhelminy z domu Mix. Zawodu uczył się u boku ojca. Pracował w rodzinnej fabryce w Gdańsku przy Jopengasse 9–10 (ul. Piwna), a po śmierci ojca prowadził ją ze zmiennym powodzeniem samodzielnie.

W 1894 roku oferował tanie instrumenty, cięcie w swojej fabryce desek i pni na forniry, a także sezonowane drewno; pod koniec roku wypożyczał na koncerty fortepiany Bechsteina. W następnym roku oferował już pianina własnej konstrukcji i produkcji, orzechowe i hebanowe, z „wolno leżącą” ramą metalową z pięcioma wspornikami i opancerzoną strojnicą. Należał do Koła Śpiewaczego Stowarzyszenia Kupców (Liedertafel des Kaufmännischen Vereins).

Mieszkał przy Brandgasse 9F (obecnie nie istnieje) i Jopengasse 9 (ul. Piwna).

Jego żoną była Anna z domu Matthäi (8 II 1861 Gdańsk – 25 VIII 1913 Gdańsk), która po śmierci męża prowadziła fabrykę do końca życia. Firma zakończyła ostatecznie działalność w styczniu 1914 roku, w połowie tego roku wykupił ją Gerhard Richter. Właścicielem kamienic przy Jopengasse 9-10 (ul. Piwna) był w latach 1914–1924 Alfred Matthäi (1853–1924), brat Anny Weykopf, pisarz i dziennikarz zamieszkały w Monachium. BV

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii