WENDT GOTTFRIED

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

GOTTFRIED WENDT (Went; 15 VII 1683 Gdańsk – 22 I 1740 Gdańsk), złotnik. Syn Georga Wendta. Uczył się w warsztacie Mathiasa Pichgela, od 1712 był u niego czeladnikiem. Pracę mistrzowską wykonał w 1715 u Nathanaela Schlaubitza. 10 X 1715 uzyskał obywatelstwo Gdańska. Funkcję kompana (podstarszego) gdańskiego cechu złotników pełnił w 1738, starszego cechu – od 1739 roku. Był patronem Johanna Gottlieba Jödego, który w 1739 przygotował u niego pracę mistrzowską. Naukę rzemiosła w jego warsztacie ukończyli: zapisany w 1721 Johann Adam Schmidt oraz Valentin Gantzek (1733). Zapisany w 1721 Johann Gotthart Bott przerwał naukę i wykształcił się u swojego ojca w Preetz (Szlezwik-Holsztyn). Nie ukończyli nauki także Johann Gottlieb Weber, zapisany w 1725 oraz Georg Weiß (1737).

Używał znaku warsztatowego z monogramem GW w polu o formie serca. Jako probierz cechowy posługiwał się znakiem z inicjałem W w polu zbliżonym do prostokąta. Autor dwóch kufli monetowych (zbiory prywatne) oraz pojedynczych sreber sakralnych: kielicha mszalnego (dawniej kościół św. Brygidy w Gdańsku) i krzyża relikwiarzowego (Leśno).

Został pochowany w kaplicy Złotników w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku. Zob. też złotnictwo. AFR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner Główny



Wydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii