URBANEK MICHAŁ WŁADYSŁAW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Michał Władysław Urbanek

MICHAŁ WŁADYSŁAW URBANEK (18 IX 1886 Dębica koło Rzeszowa – 18 II 1982 Sopot), nauczyciel, działacz społeczny. W 1908 roku ukończył gimnazjum klasyczne w Dębicy, do 1913 studiował na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Krakowie. Od roku 1914 pracował jako nauczyciel w gimnazjum w Sanoku, od 1920 w gimnazjum w Wejherowie, od 1 IX 1926 jako polonista w Gimnazjum Polskim. Mieszkał w Sopocie.

Był inicjatorem utworzenia w Gimnazjum Polskim harcerskiej drużyny morskiej; przygotowując harcerzy do międzynarodowego zlotu w Amsterdamie w 1929 roku, opublikował broszurę propagandową Gdańsk a Polska, wydaną także w języku angielskim. Do 1939 roku był organizatorem świetlic w Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, działał między innymi w Towarzystwie Przyjaciół Nauki i Sztuki. W zastępstwie nieobecnego dyrektora ogłosił z polecenia władz polskich 31 VIII 1939 roku zamknięcie Gimnazjum Polskiego.

W okresie II wojny światowej przebywał w Krakowie i w Dębicy, brał udział w tajnym nauczaniu. Od 1 IX 1945 do 31 III 1967 roku pracował w Sopocie jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego, od 31 VIII 1967 roku na emeryturze. Pracował społecznie w Oddziale Sopockim Związku Nauczycielstwa Polskiego, pełnił obowiązki przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego, z ramienia tego związku wszedł w 1945 roku jako radny w skład Miejskiej Rady Narodowej w Sopocie, członek Komitetu Budowy Tysiąca Szkół. W latach 1957–1960 członek Głównego Sądu Organizacyjnego przy Zarządzie Głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. EG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii