TROJANOWSKA IZABELLA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Izabella Trojanowska
Izabella Trojanowska
Józef Borzyszkowski, Pro memoria. Izabella Trojanowska, 2015
Izabella Trojanowska, Pojezierze Kaszubskie, przewodnik
Izabella Trojanowska, Franciszek Mamuszka, W kręgu kaszubskich jezior, przewodnik
Róża Ostrowska, Izabella Trojanowska, Bedeker Kaszubski, Gdańsk 1978, wyd. III

IZABELLA TROJANOWSKA (10 VII 1929 Gdynia – 21 IV 1995 Gdańsk), dziennikarka, pisarka. Córka Aleksandra, kierownika biura w Komisariacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w II Wolnym Mieście Gdańsku. W czasie II wojny światowej z rodziną w Warszawie, w 1945 roku w Krakowie i ponownie w Gdańsku.

Absolwentka Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Sopocie. W 1956 była redaktorem naczelnym studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”, pisała o konieczności równych praw dla rodowitych gdańszczan i pomorskiego ruchu oporu. Od roku 1951 dziennikarka w „Dzienniku Bałtyckim” i „Głosie Wybrzeża”, zajmowała się problematyką kulturalną. Od 1963 była pierwszą redaktor „Biuletynu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego” (następnie miesięcznik „Pomerania”). W 1981 zastępca redaktora naczelnego ( Lech Bądkowski) tygodnika „Solidarność-Samorządność”, po jego zawieszeniu w stanie wojennym przeszła w 1982 roku na wcześniejszą emeryturę.

Współzałożycielka Zrzeszenia Kaszubskiego w Gdańsku, w latach 1980–1983 prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP). W 1990 była twórcą i pierwszym redaktorem w lokalnym programie telewizyjnym „Magazyn Kaszubski Rodnô Zemia”. Współautorka (z Różą Ostrowską) Bedekera Kaszubskiego (1962, 1974), z Franciszkiem Mamuszką przewodnika W kręgu kaszubskich jezior (1968) oraz Kościerzyna i ziemia kościerska (1972), autorka przewodnika Pojezierze Kaszubskie, tłumaczka literatury kaszubskiej na język polski, autorka reportaży o kaszubskich twórcach ludowych (Na pustkach, 1968) powieści dla młodzieży (Order róży wiatrów, 1974), popularyzatorka kaszubskiej i kociewskiej sztuki ludowej.

Uhonorowana odznaką „Za zasługi dla Gdańska”(1960), Medalem Stolema (1968), jako pierwsza odebrała odznakę honorową ZKP "Pieczęć Świętopełka Wielkiego" (1975). Pochowana na cmentarzu Srebrzysko. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii