SZCZEKOT JÓZEF

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Józef Szczekot

JÓZEF MARIA ARTUR JERZY SZCZEKOT (12 IV 1932 Lacka Wola, województwo lwowskie – 27 X 1997 Gdańsk), lekarz chirurg, ortopeda ze specjalizacją II stopnia z ortopedii i chirurgii urazowej (1961), dydaktyk. Syn Juliana i Marii z domu Koziek.

W Gdańsku przebywał od 1947 roku. Po maturze w latach 1950–1955 studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). W tym czasie był wolontariuszem w Klinice Ortopedii. Od 1966 doktor nauk medycznych, od 1973 doktor habilitowany nauk medycznych (na podstawie dorobku i monografii Przydatność osteotomii miednicy sposobem Saltera w leczeniu wrodzonych zwichnięć i podwichnięć stawu biodrowego). Od 1955 aż do śmierci pracował w Katedrze i Klinice Ortopedii AMG, będąc w latach 1990–1997 jej kierownikiem. Szczególnie interesowała go tematyka patologii stawu biodrowego z uwzględnieniem profilaktyki i leczenia wrodzonego zwichnięcia stawu biodrowego, jak również endoprotezoplastyka stawu biodrowego, chirurgia rekonstrukcyjna ręki, operacyjne leczenie bocznych skrzywień kręgosłupa oraz badania chrząstki stawowej. Był autorem licznych publikacji naukowych, między innymi artykułów Operacyjne leczenie bocznych idiopatycznych skrzywień metodą Harringtona i jej modyfikacjami (w: XXIX Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, 1992), Ocena niektórych metod stabilizacji kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego (w: Stabilizacja operacyjna kręgosłupa piersiowego i lędźwiowego w leczeniu chorób i uszkodzeń urazowych. Sympozjum naukowo-szkoleniowe, 1991), Technika operacyjna alloplastyki bezcementowej (w: Pamiętnik XXVII Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, 1991).

W latach 1956–1997 należał do Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, od 1986 do 1991 roku pełnił funkcję jego wiceprezesa, następnie do 1994 prezesa. Był członkiem redakcji czasopism „Chirurgia Narządów Ruchu i Ortopedia Polska” oraz „Kwartalnika Ortopedycznego”.

Został odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi (1976) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984).

Ojciec Wojciecha (ur. 1955) i Macieja (1962). Pochowany na cmentarzu Srebrzysko. SeKo PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii