STACJA KOLEJOWA GDAŃSK RĘBIECHOWO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stacja Gdańsk Rębiechowo
Stacja Gdańsk Rębiechowo

STACJA KOLEJOWA GDAŃSK RĘBIECHOWO, węzłowa stacja kolejowa położona w dzielnicy Gdańsk- Matarnia. Zlokalizowana na 15,3 kilometrze dwutorowej, niezelektryfikowanej linii kolejowej numer 248 (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa) oraz stanowiąca początek dla jednotorowej, niezelektryfikowanej linii kolejowej numer 253 (Gdańsk Rębiechowo – Gdańsk Osowa).

Z jej południowo-wschodniej głowicy wybiega linia kolejowa numer 248 w kierunku stacji Gdańsk Wrzeszcz, a od strony północno-zachodniej wybiegają linie o numerach 248 i 253 w kierunku stacji Gdańsk Osowa. W fazie projektowania stacja nosiła nazwę Barniewicka. W przeprowadzonym plebiscycie na jej nazwę pojawiły się również wersje: Rębiechowo Wschód oraz Banino. W jego wyniku wybrano tą ostatnią opcję, ale z inicjatywą zmiany nazwy na dzisiejszą wystąpiły ówczesne władze: burmistrz miasta i gminy Żukowo Jerzy Żurawicz, zastępca prezydenta miasta Gdańska Maciej Lisicki, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski i mieszkańcy Rębiechowa. Ostatecznie Pomorska Kolei Metropolitalna, obsługująca pasażerski ruch pociągów na tej linii, przychyliła się do tego i po raz kolejny zmieniła nazwę, tym razem na obecną.

Stacja została otwarta 1 IX 2015. Posiada trzy tory główne, patrząc od strony północnej o numerach: 3, 1 i 2. Dalej, patrząc w kierunku stacji Gdańsk Osowa, położone są dwa perony jednokrawędziowe umieszczone po zewnętrznych stronach torów linii numer 248. Znajdują się na nich częściowe zadaszenia oraz przejście nadziemne je łączące. Obok nich 12 III 2019 oddano do użytku parking. Za peronami, patrząc w kierunku stacji Gdańsk Osowa, odgałęzia się linia kolejowa numer 253.

Sterowanie ruchem kolejowym odbywa się zdalnie przy pomocy komputerowych urządzeń z nastawni znajdującej się obok przystanku kolejowego Gdańsk Matarnia. Przy torach umieszczona jest świetlna sygnalizacja.

Na linii kolejowej numer 201 (Nowa Wieś Wielka – Gdynia Port) znajduje się przystanek kolejowy o podobnej nazwie, a mianowicie Rębiechowo. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii