SKWER HEWELIUSZA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zabudowa obecnego Skweru Heweliusza w końcu XIX wieku
Zabudowa obecnego skweru Heweliusza około początków XX wieku, widok od strony południowo-zachodniej, z Mostu Chlebowego
Ruiny zabudowy na obecnym Skwerze Heweliusza po 1945 roku, widok od wschodu, z wieży kościoła św. Katarzyny; na pierwszym planie ruiny Wielkiego Młyna, w głębi Ratusz Starego Miasta i kościół św. Józefa
Przyszły skwer Heweliusza, 1965, widok od strony zachodniej, po prawej → Wielki Młyn i wieża kościoła św. Katarzyny
Skwer Heweliusza z pomnikiem patrona, 2018, widok od zachodu
Fragment mapy nieba na budynku przy ul. Bednarskiej 2
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

SKWER (PLAC) HEWELIUSZA (nazwa nieoficjalna), między ulicami Korzenną, Bednarską i Rajską oraz Kanałem Raduni. Powstał w wyniku zniszczenia w 1945 roku istniejącej tu zabudowy, zlokalizowanej od południowo-wschodniego narożnika ul. Korzennej i nieistniejącej obecnie ulicy An der Großen Mühle, która biegła wzdłuż Kanału Raduni po północnej stronie Wielkiego Młyna, od Mostu Chlebowego do dzisiejszej ul. Wielkie Młyny. Długo zaniedbany. W 1966 roku wokół rzeźby Alfonsa Łosowskiego Fregata zbudowano fontannę, usytuowaną w miejscu zniszczonej w 1945 roku Państwowej Rzemieślniczej Szkoły Dokształcającej przy An der Großen Mühle 11/13 ( szkolnictwo). Wiosną 1967 roku plac otrzymał nawierzchnię chodnikową i zieleńce. Nie miał oświetlenia. 18 II 1973 odsłonięto na nim pomnik Jana Heweliusza, autorstwa Jacka Gąsienicy-Szostaka.

W październiku 2002 roku rozpoczęto modernizację skweru, obejmującą także kanalizacją deszczową. Wówczas została usunięta fontanna, rzeźbę Fregata przeniesiono nad Potok Oliwski (nad staw na wysokości ul. Subisława), zdemontowano pomnik Jana Heweliusza, ustawiony następnie na ul. Wodopój. Ulice Rajską i Korzenną połączono aleją, która utworzyła – patrząc od strony ul. Rajskiej – oś widokową na Ratusz Staromiejski. Wykonano nowe klinkierowane trasy spacerowe (o powierzchni 1400 m²). Całość uzupełniono zamontowanym na 19 słupach oświetleniem, stylowymi ławkami i trawnikiem o powierzchni 3500 m². Po remoncie skwer oddano do użytku 12 VI 2003 roku. Punktem kulminacyjnym uroczystości otwarcia było odsłonięcie przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zegara słonecznego, umieszczonego w centralnej części skweru, na wysokości Wielkiego Młyna. 28 I 2006 roku na skwerze odsłonięto pomnik Jana Heweliusza, autorstwa Jana Szczypki. W październiku 2008 roku na budynku w pobliżu pomnika, przy ul. Bednarskiej 2, pracownicy i studenci Akademii Sztuk Pięknych wykonali techniką sgraffito fragment mapy nieba (złote konstelacje gwiezdne na burgundowym tle), wzorowany na szkicach Jana Heweliusza.

W listopadzie 2011 roku Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna ogłosiła konkurs na projekt nowej fontanny. Rozstrzygnięto go na początku marca 2012, przyznając główną nagrodę Rolandowi Kwaśnemu za projekt nawiązujący kształtem do kaskad wodnych Kanału Raduni przy Wielkim Młynie. Fontannę oddano do użytku 8 VIII 2014 roku. Od 2016 jej uruchamianie na początku sezonu letniego – noszące nazwę „Wodowanie sztuki”) – odbywa się uroczyście: towarzyszy mu około godzinna gra świateł i koncert carrilionowy z wieży kościoła św. Katarzyny (w repertuarze znajduje się utwór Opowieści fontanny z placu Heweliusza, napisany specjalnie na tę okazję przez Kamila Cieślika, absolwenta gdańskiej Akademii Muzycznej).

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii