SCHLÜTER ANDREAS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Figury szachowe przypisywane Andreasowi Schlüterowi

ANDREAS SCHLÜTER (5 III 1634 Gdańsk – maj 1714 Petersburg), artysta rzeźbiarz, budowniczy, syn kowala Andreasa z Brandenburgii, od około 1630 roku obywatela Gdańska ( obywatelstwo miejskie). W 1647 roku uczeń gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, następnie terminował w jednym z gdańskich warsztatów cechu murarzy, rzeźbiarzy i kamieniarzy, 9 V 1656 uzyskał uprawnienia czeladnika, od 1675 mistrz cechowy.

W latach 1685–1690 zatrudniony przez opata oliwskiego Michała Hackiego. Wykonał dla klasztoru kościoła nowy portal głównego wejścia, ołtarz główny oraz trzy boczne: Przemienienia Pańskiego, Jezus przed Piłatem, Cierniem Ukoronowanie. Był zapewne autorem niejednego wystroju gdańskich kamienic mieszczańskich. Jak się przypuszcza, w okresie 1678–1680 pracował przy wystroju kamieniarskim Kaplicy Królewskiej oraz kamienicy przy Langer Markt 20 (Długi Targ). Od roku 1681 do 1894 nadworny rzeźbiarz i budowniczy króla polskiego Jana III Sobieskiego. W projektach rzeźbiarskich pozostawał pod wpływem Tylmana z Gameren.

Zaliczany do najwybitniejszych twórców klasycyzującego baroku w Europie Środkowej. Od 1690 w Warszawie, wykonał wystrój fasady pałacu Krasińskich i kościoła bernardynów na Czerniakowie, pracował przy budowie pałacu królewskiego w Wilanowie. Wykonał alabastrowe nagrobki rodziny Sobieskich w kościele w Żółkwi (obecna Ukraina), nagrobek kanonika Adama Konarskiego (zm. 1683) w katedrze we Fromborku oraz ołtarz główny w Węgrowie. Od 1694 do 1713 roku mieszkał i działał w Berlinie na dworze księcia, następnie króla pruskiego Fryderyka Wilhelma. Pracował przy budowie niezachowanego zamku królewskiego w Berlinie, wykonał wystrój rzeźbiarski Starego Arsenału (Zeughaus) w Berlinie. Autor spiżowego konnego pomnika Fryderyka Wilhelma na dziedzińcu pałacu w Charlottenburgu. Wykonał nagrobki Hohenzollernów w berlińskiej katedrze.

Był wykładowcą berlińskiej Akademii Sztuki (Akademie der Künste). 1 V 1713 został nadwornym budowniczym i rzeźbiarzem cara Piotra I w Petersburgu. Rozpoczął prace przy carskich pałacach, w tym Pałacu Letniego, zmarł w ich trakcie. MAB

Od 31 VII 2011 roku patron gdańskiego tramwaju typu Pesa Swing 120NaG nr 1033. JANSZ

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii