SAUR NEPTUN GDAŃSK

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Logo Saur Neptun Gdańsk
Zbigniew Maksymiuk, prezes Zarządu Saur Neptun 2001–2011
Serge Bosca, prezes Zarządu Saur Neptun 2011–2015
Guy Fournier, prezes Zarządu Saur Neptun od 1 I 2016
Centrum Działań Operacyjnych Saur Neptun przy ul. Wałowej
Pracownicy Saur Neptun Gdańsk przeprowadzają kontrolę hydrantu naziemnego

SAUR NEPTUN GDAŃSK, spółka akcyjna powstała 1 VII 1992 (jako pierwsza w Europie Środkowej joint venture w dziedzinie usług komunalnych) w wyniku prywatyzacji Okręgowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK; zob. wodociągi). Miasto Gdańsk objęło 49% udziałów, wnosząc aport rzeczowy w postaci dzierżawy bazy OPWiK przy ul. Wałowej 46 oraz środków i narzędzi pracy, francuska Grupa Saur wniosła aport finansowy, obejmując 51% udziałów. Działalność spółki na rzecz mieszkańców Gdańska i Sopotu regulują kontrakty z roku 1993, ważny do 2023. Odpowiada za dostarczanie wody mieszkańcom Gdańska i Sopotu, odbiera ich ścieki (także i sąsiednich gmin), obsługuje ponad 500 tysięcy mieszkańców.

W 2004 roku Miasto Gdańsk powołało spółkę właścicielską, Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną (GIWK sp. z o.o.). Relacje opierają się na modelu trójstronnym: GIWK jest właścicielem infrastruktury i zarządza Gdańskim Projektem Wodno-Ściekowym (GPWŚ). Saur dzierżawi od niej miejskie wodociągu, kanalizację i przepompownie ścieków (m.in. przepompownię Ołowianka), wdraża systemy zarządzania jakością i ma Zintegrowany System Zarządzania Jakością QSE, zgodność funkcjonowania z normą ISO 22000. Laboratorium ma akredytację PCA i pracuje zgodnie z normą PN-EN ISO 17025. W sierpniu 2012 spółka zatrudniała 540 osób.

W latach 2004–2010 była sponsorem piłkarzy Lechii, od roku 2005 wspiera Rugby Club Lechia, w 2008 sfinansowała rekonstrukcję Kuli Czasu na latarni morskiej w Nowym Porcie, w 2009 wspólnie z Miastem Gdańsk odsłoniła fontannę Czterech Kwartałów ( kwartały). 4 VI 2014 roku wyróżniona Medalem Europejskim XXV edycji za najlepszy produkt i usługi spełniające europejskie normy (wyróżnienie przyznaje Business Center Club pod patronatem Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego i Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej). GP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii