RYBICKA MAŁGORZATA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Małgorzata Rybicka

MAŁGORZATA RYBICKA (ur. 29 VII 1955 Gdańsk), działaczka społeczna, pedagog. Żona Arkadiusza Rybickiego. Ukończyła filologię polską oraz podyplomowo pedagogikę specjalną na Uniwersytecie Gdańskim. Uczestniczka opozycji demokratycznej w Gdańsku, współredagowała wychodzące poza zasięgiem cenzury pismo „Bratniak”.

W latach 1981–1983 nauczycielka języka polskiego w szkołach Trójmiasta. Za udział w akcji Nauczanie bez kłamstwa organizowanej i realizowanej przez Ruch Młodej Polski zwolniona z pracy. Po urodzeniu w 1984 roku autystycznego syna, od końca lat 80. XX wieku zajmuje się tworzeniem systemu pomocy dla osób z autyzmem. W roku 1991 współzałożycielka organizacji pozarządowej Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym, którego została przewodniczącą. Z jej inicjatywy powstała między innymi jedna z pierwszych w Polsce specjalistycznych placówek terapeutycznych dla dzieci i młodzieży z autyzmem: Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem, którego jest dyrektorem od roku 1993 oraz Centra Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku i Gdyni. Od 2019 członkini Rady Społecznej Rzecznika Praw Obywatelskich w Gdańsku.

Po śmierci męża zainicjowała projekt budowy pierwszego w Polsce miejskiego domu stałego pobytu, Wspólnoty Domowej dla Dorosłych Osób z Autyzmem, który ma nosić imię Arkadiusza Rybickiego. Za działalność opozycyjną odznaczona (2009) Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego” (2012). Gdańszczanka 2011 roku. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii