RHETE DAVID FRIEDRICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kaznodziei polskiego przy kościele św. Piotra i Pawła Dawida Kałaja, Idea Regis, to jest na szczęśliwą elekcję… monarchy Jana III [Sobieskiego] kazanie, Gdańsk 1674, wydał David Friedrich Rhete
Frontyspis kalendarza Friedricha Büthnera na 1693, wydanego przez Davida Friedricha Rhetego

DAVID FRIEDRICH RHETE (około 1630 Gdańsk – 30 VI 1694 Gdańsk), drukarz, poeta. Syn Georga Rhetego. Od 1648 roku był uczniem Gimnazjum Akademickiego, drukarstwa wyuczył się w oficynie ojca przy ul. Rzeźnickiej (w miejscu obecnej ul. Żabi Kruk 3) ( drukarstwo i drukarnie). Po śmierci ojca zakład prowadziła matka Anna, przejął go w 1655, zarządzając nim wspólnie z matką do czasu jej śmierci w 1659 roku.

Podobnie jak jego ojciec tytułował się drukarzem miejskim i gimnazjalnym. W 1677 otrzymał od króla polskiego Jana III Sobieskiego przywilej na wydawanie elementarzy, katechizmów i wybranych rodzajów druków religijnych. W 1678 podjął współpracę z Jacobem Breynem, u którego został kierownikiem prywatnej oficyny. W 1685 otrzymał od Rady Miejskiej przywilej na wyłączny druk pism związanych z gdańskim Gimnazjum Akademickim. Podobnie jak poprzedni właściciele zakładu wydawał druki na potrzeby władz miejskich, a także środowisk naukowych i literackich Gdańska.

W 1691 założył stałą gazetę gdańską „Danziger Ordinari Freytags-Zeitung”. Drukował też utwory okolicznościowe własnego autorstwa. Z wydawnictw polskojęzycznych drukował kolejne wydania rozmówek Nicolausa Volckmara oraz podręcznik Jana Karola Woyny. Prowadził spory z katolicką drukarnią w Oliwie i przyjmował zlecenia jezuitów z klasztoru w Starych Szkotach. Wydawał Psalm 128 przetłumaczony przez Jana Kochanowskiego i czasopismo „Bericht durch Pommern”.

Ocenia się, że wytłoczył ponad 250 pozycji o objętości ponad 2.000 arkuszy. Po jego śmierci, w 1695 drukarnię nabył Johann Zacharias Stolle. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii