PRZYSTANEK KOLEJOWY SZYBKIEJ KOLEI MIEJSKIEJ GDAŃSK ŻABIANKA AWFiS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przystanek Gdańsk Żabianka Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, 2021

PRZYSTANEK KOLEJOWY SZYBKIEJ KOLEI MIEJSKIEJ GDAŃSK ŻABIANKA AWFiS, położony na dwutorowej, zelektryfikowanej linii kolejowej numer 250 (Gdańsk Główny – Rumia) na jej 9,3 kilometrze pomiędzy posterunkiem odgałęźnym Gdańsk-Oliwa a stacją Sopot. Jest ostatnim przystankiem kolejowym położonym na tej linii znajdującym się w obrębie Gdańska. Obok przebiega dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa numer 202 (Gdańsk Główny – Stargard). Znajduje się na granicy dzielnic Gdańska: Żabianka–Wejhera– Jelitkowo–Tysiąclecia oraz Oliwy.

Zbudowany w 1975, otwarty rok później. Powstał z uwagi na nowo wybudowane osiedle, początkowo miał nosić nazwę Gdańsk Bitwy Oliwskiej. 1 II 2010 dodano do nazwy człon AWFiS, odwołujący się do usytuowanej w pobliżu Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.

Posiada jeden peron dwukrawędziowy pomiędzy torami linii kolejowej numer 250. Znajduje się na nim częściowe zadaszenie oraz wejście do tunelu dla pieszych prowadzący z peronu w kierunkach: ul. Subisława (po wschodniej stronie torów) oraz do ul. Bitwy Oliwskiej (po zachodniej stronie torów). Na przystanku działa kasa biletowa. W latach 2012–2013 przystanek został wyremontowany. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii