PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK ZASPA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Przystanek kolejowy Gdańsk Zaspa, 2021
Wiadukt kolejowy w ciągu ul. Braci Lewoniewskich, 2021

PRZYSTANEK KOLEJOWY SZYBKIEJ KOLEI MIEJSKIEJ GDAŃSK ZASPA, położony na dwutorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 250 (Gdańsk Główny – Rumia), na jej 5,4 kilometrze, między stacją Gdańsk Wrzeszcz a posterunkiem Gdańsk Oliwa. Obok niego przebiega dwutorowa, zelektryfikowana linia kolejowa numer 202 (Gdańsk Główny – Stargard). Znajduje się w obrębie stacji kolejowej Gdańsk Wrzeszcz, na granicy dzielnic Gdańska: Zaspa-Młyniec i Strzyża.

Początkowo znajdował się obok, na dzisiejszej linii kolejowej numer 202. Otwarty w 1945 pod nazwą Danzig Flughafen, po zakończeniu II wojny światowej przemianowany na Gdańsk Lotnisko. W 1952 przeniesiony na obecne miejsce przy linii numer 250. Od 1 VI 1975 przyjął nazwę Gdańsk Zaspa, co było związane z zamknięciem funkcjonującego niedaleko lotniska. Została ona przejęta od obecnej stacji Gdańsk Zaspa Towarowa i nawiązuje do części Gdańska.

Posiada jeden peron dwukrawędziowy pomiędzy torami linii kolejowej numer 250. Znajduje się na nim częściowe zadaszenie oraz dwa przejścia dla pieszych. Pierwsze, położone od strony południowo-wschodniej, prowadzi z peronu do góry i łączy się z wiaduktem w ciągu ul. Braci Lewoniewskich. Drugie, od strony północno-zachodniej, stanowi dojście do ul. Hynka – poprzez przejście kolejowe na wysokości jednego z torów.

We wrześniu 1993 zlikwidowano kasę biletową. W latach 2006–2007 przeprowadzono częściową modernizację przystanku. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii