PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK ORUNIA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PRZYSTANEK KOLEJOWY GDAŃSK ORUNIA, przystanek osobowy na obecnej dwutorowej, zeletryfikowanej linii kolejowej numer 9 (Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny), na jej 324,5 kilometrze. Znajduje się w pobliżu stacji Gdańsk Południowy. Otwarty w 1895, nosił wówczas nazwę Ohra, od 1940 – Danzig Ohra. Po II wojnie światowej początkowo funkcjonował pod dzisiejszą nazwą, od 1954 – jako Gdańsk Orunia Osobowy, a od 22 V 1966 – ponownie pod obecną nazwą.

Na początku XXI wieku na przystanku znajdowały się cztery wiaty, budka dróżnika przejazdowego oraz budynek kasy biletowej ze sklepami. Przebudowany w ramach dokonanej w latach 2006–2014 modernizacji linii kolejowej numer 9. Posiada dwa perony jednokrawędziowe z punktowymi zadaszeniami: pierwszy, położony w kierunku północnym, obsługuje ruch z kierunku Pruszcz Gdański do Gdańska Głównego, drugi, położony po stronie południowej, obsługuje pociągi jadące w przeciwną stronę. Pomiędzy peronami usytuowany jest przejazd kolejowy w ciągu ul. Smętnej, obsługiwany z budynku obok.

Po stronie południowej znajduje się przejście podziemne pod torami, od strony północnej przebiega linia kolejowa numer 721 ( Gdańsk Południowy – Gdańsk Olszynka). Obok peronów biegną równolegle ulice: Przy Torze i Junacka (od strony wschodniej) oraz Dworcowa i Gościnna (od strony zachodniej). Większość osłonięto ekranami akustycznymi. Przystanek obsługiwany jest przez pasażerskie pociągi osobowe, czasowo działała na nim kasa biletowa. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii