POSTERUNEK KOLEJOWY POMORSKIEJ KOLEJ METROPOLITALNEJ GDAŃSK FIROGA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

POSTERUNEK KOLEJOWY POMORSKIEJ KOLEI METROPOLITALNEJ GDAŃSK FIROGA, posterunek bocznicowy położony na dwutorowej, niezelektryfikowanej linii kolejowej numer 248 (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa) na jej 12,7 kilometrze pomiędzy posterunkiem odgałęźnym Kiełpinek a stacją Gdańsk Rębiechowo. Znajduje się na terenie dzielnicy Gdańsk- Matarnia, nazwę wziął od położonego w pobliżu osiedla.

Posterunek został otwarty 1 IX 2015. Odgałęzia się na nim bocznica prowadząca do Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy służąca do dostarczania paliwa. Wcześniej w tym miejscu funkcjonowała bocznica Petrolot, która położona była na linii kolejowej numer 235 (Gdańsk-Kokoszki – Gdańsk-Osowa). Wskutek budowy linii numer 248 została ona jednak zlikwidowana i obecnie jej tor kończy się obok tego posterunku, nie łączy się jednak z funkcjonującą linią.

Obok posterunku przebiegają ulice: Słowackiego, Radarowa i Szybowcowa. W jego obrębie nie ma peronów. Ruch pociągów obsługiwany jest z Lokalnego Centrum Sterowania Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, które znajduje się obok przystanku kolejowego Gdańsk Matarnia. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii