POMNIK KINDERTRANSPORTÓW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Kindertransportów
Frank Meisler podczas pobytu w Gdańsku, marzec 2009

POMNIK KINDERTRANSPORTÓW, odsłonięty 6 V 2009 roku przed Dworcem Głównym. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii, organizowane przez społeczność żydowską przed II wojną światową z terenów opanowanych przez nazistów. Wykonany z brązu na betonowo-granitowym cokole, autorstwa urodzonego w Gdańsku Franka Meislera (1925 – 24 III 2018 Tel-Awiw), od 1936 ucznia Gimnazjum Polskiego, uczestnika ostatniego z transportów 25 VIII 1939 roku (rodzice zginęli w Auschwitz).

Przedstawia pięcioro dzieci w różnym wieku (trzy dziewczynki i dwóch chłopców), stojących z bagażami na peronie, tuż przed odjazdem pociągu. Na cokole umieszczono fragment szyn kolejowych i tabliczki z nazwami miast, z których wywieziono dzieci. Między 3 V a 25 VIII 1939 wyjechały z Gdańska cztery kindertransporty, dzięki którym uratowano 130 dzieci. Do 1 IX 1939 roku dotarło na Liverpool Street Station w Londynie około 10 tysięcy dzieci z Berlina, Monachium, Hamburga, Frankfurtu nad Menem, Wiednia, Pragi, Wrocławia, Królewca i Gdańska.

Pomniki „Pociągi życia, pociągi śmierci” stoją także w Londynie (odsłonięty 2006), Berlinie (2008), Rotterdamie (2011) i Hamburgu (2015). Dzieci z gdańskiego pomnika to te same postaci, które wysiadają z wagonu na Liverpool Street Station w Londynie.

W związku z planowanymi pracami modernizacyjnymi przy Dworcu Głównym, z obawy przed uszkodzeniem, figury i pozostałe elementy 1 IX 2019 roku zdemontowano, pozostawiając cokół. JMY

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii