POMNIK JANKA KRASICKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Miejsce po rozebranym pomniku

POMNIK JANKA KRASICKIEGO, przy ul. Chełmońskiego, VII Dwór. Poświęcony działaczowi komunistycznemu (1919–1943), między innymi przewodniczącemu Związku Walki Młodych, po II wojnie światowej kreowanemu (jako wzór patriotyzmu) na patrona Związku Młodzieży Socjalistycznej, powstałego w 1957 roku (pomniki także w Opolu, Siemianowicach Śląskich i Elblągu). Autorem pomnika: na żelbetonowym postumencie głaz narzutowy o wadze około 15 ton (przetransportowany z Rumii), na jednej ze ścian płaskorzeźba przedstawiająca Janka Krasickiego, był Wiktor Tołkin.

Akt erekcyjny wmurowano 12 VI 1967 z chwilą nadania Osiedlu Młodych imienia Janka Krasickiego (w obecności jego brata, Jerzego), pomnik odsłonięto 18 IX 1968 (również w obecności Jerzego Krasickiego). Po 1989 roku pomnik był wielokrotnie profanowany; został zlikwidowany uchwałą Rady Miasta z 26 II 2007 (wskazującą na brak „poparcia społecznego”), rozebrany 24 VII 2007. Figurę planowano oddać do Galerii Sztuki Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, nie została przyjęta.

W okresie września–listopada 2017 roku Dyrekcja Rozbudowy Gdańska uporządkowała dawny pomnikowy teren i wykonała miejsca parkingowe dla samochodów.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii