POMNIK JANA HEWELIUSZA (ul. Wodopój)

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Jana Heweliusza przy ul. Wodopój, 2018

POMNIK JANA HEWELIUSZA, początkowo na skwerze przy Wielkim Młynie. W 1968 oddział gdański Związku Polskich Artystów Plastyków ogłosił konkurs na pomnik astronoma. Z braku funduszy inicjatywa upadła. W 1969 z ponowną inicjatywą wystąpił Ryszard Kozłowski, kierownik klubu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci „Neptun” i składek społecznych. W 1970 powołał Młodzieżowy Komitet Budowy Pomnika Jana Heweliusza, który przejął dotychczasowe projekty i przyjmował opracowane pokonkursowe. Zdaniem Komitetu było pozyskanie pieniędzy na budowę poprzez zbiórkę i sprzedaż złomu, ze składek społecznych oraz organizowanie imprez, głównie wśród uczniów szkół podstawowych i zawodowych.

Pomnik autorstwa Jacka Gąsienicy-Szostaka. W formie wykonanej z piaskowca kolumny z popiersiem astronoma, otoczonego astrolabium z blachy miedzianej, z napisem na kolumnie: JANOWI / HEWELIUSZOWI / GDAŃSKA / MŁODZIEŻ / 1973. Odsłonięty 18 II 1973, w trakcie uroczystych obchodów 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, wstęgę przeciął wiceprzewodniczący gdańskiego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Bronisław Maryniuk.

Krytykowany przez gdańszczan, zdemontowany w 2005 i przeniesiony na specjalnie przygotowany zieleniec przy ul. Wodopój (między Hotelem Mercure Hevelius i Kanałem Raduni), 28 I 2006 symbolicznie odsłonięty. 27 IX 2018 na wniosek inwestora Projekt Rajska sp. z o.o. Rada Miasta podjęła uchwałę o przesunięciu pomnika bliżej ul. Łagiewniki.

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii