POMNIK 17. PUŁKU ARTYLERII CIĘŻKIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik 17. Pułku Artylerii Ciężkiej
Pomnik 17. Pułku Artylerii Ciężkiej
Pomnik na znaczku pocztowym z 1936

POMNIK 17. PUŁKU ARTYLERII CIĘŻKIEJ (Ostpreußisches Fuss-Artillerie-Regiment) z XVII Korpusu Armijnego, wzniesiony w Brzeźnie (w obecnym parku im. Haffnera), na jednym ze schronów zlikwidowanej po I wojnie światowej Baterii Plażowej (Strandbatterie, fortyfikacje), był poświęcony 822 poległym podczas I wojny światowej żołnierzom z tej jednostki. Został wykonany przez rzeźbiarza Franza Lehmanna-Siegmundsburga według projektu Adolpha Bielefeldta.

Miał formę smukłej kolumny w kształcie prostopadłościanu (wysokości 15 m), zwieńczonej pozłacaną kulą (o przekroju 1,3 m), symbolem artylerzystów. Na cokole od strony morza widniała tablica z (niemieckim) napisem „1914-1918. Ku wiecznej pamięci dzielnych, poległych żołnierzy z 17. Pułku Artylerii Pieszej (2. Zachodniopruskiego) i jego wojennych formacji", na tablicy od strony lasu „Wierni aż do śmierci! W wykonywaniu świętego obowiązku wobec Ojczyzny poległo 60 oficerów i 762 podoficerów oraz szeregowców".

Odsłonięty 2 IX 1928 roku, został wysadzony z powodu złego stanu zachowania w latach sześćdziesiątych XX wieku. W 1936 roku jego wizerunek znalazł się na znaczku Poczty II Wolnego Miasta Gdańska, wydanym z okazji 125-lecia kąpieliska w Brzeźnie. KR

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii