POMIERSKI JAN KANTY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

JAN KANTY POMIERSKI (30 X 1855 Nowa Cerkiew koło Pelplina – 7 III 1926 Gdańsk), lekarz, działacz społeczno-polityczny. Pochodził z rodziny właścicieli niewielkiego folwarku, do 1878 roku uczył się w gimnazjum w Chełmnie (nie uzyskał matury), studiował stomatologię (na tym kierunku matury nie wymagano) na uniwersytecie we Wrocławiu i w Królewcu; potwierdzenie praw wykonywania zawodu lekarza dentysty otrzymał 17 V 1897, od 1921 doktor.

W Gdańsku od 1905 roku; prowadził prywatną praktykę przy Langgasse 65 (ul. Długa) i następnie pod nr. 74. Działał aktywnie w Polonii gdańskiej. W roku 1920 wiceprezes utworzonej Rady Opiekuńczej okręgu gdańskiego, w 1922 współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki (TPNiS), do 1925 jego prezes; nadał Towarzystwu wysoki poziom organizacyjny. W 1924 roku członek założonego w lutym tegoż roku przez Władysława Paneckiego „Klubu Polskiego”, skupiającego gdańską inteligencję polskiego pochodzenia, członek Gminy Polskiej.

Od 1925 jako prezes TPNiS zasiadał w Radzie Głównej Związku Towarzystw Polskich w II Wolnym Mieście Gdańsku, utworzonej przez Gminę Polską w celu koordynacji pracy polskich organizacji na terenie Gdańska. Pod koniec życia zatrudniony jako dentysta przez gdańską Dyrekcję Kolei, pracował w Tczewie.

Żona Maria zginęła w Gdańsku 27 III 1926 w wypadku drogowym, potrącona przez samochód na Wielkiej Alei (al. Zwycięstwa), naprzeciw kawiarni "Konetzko"; ojciec Melanii. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii