PODHAJSKA ANNA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Anna Podhajska

ANNA PODHAJSKA (17 IV 1938 Gdynia – 5 II 2006 Gdańsk), naukowiec, biolog, profesor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego, studiowała na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG), od 1965 roku pracownica Katedry Mikrobiologii. Od roku 1968 doktor z zakresu mikrobiologii lekarskiej. Przebywała na stażach miedzy innymi w Instytucie Biologii Molekularnej w Genewie (1974-1975) i w McArdle Laboratory for Cancer Research (Laboratorium Badań nad Rakiem) w Madison w stanie Wisconsin, USA (1981).

Od 1970 roku pracowała na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii UG. W 1975 utworzyła Zakład (następnie Katedrę) Mikrobiologii, którą kierowała do 1996 roku. Od 1987 doktor habilitowany (na Wydziale Lekarskim AMG), od 1996 profesor nadzwyczajny (tytularny), od 1999 profesor zwyczajny. Jako pełnomocnik Konferencji Rektorów Uczelni Trójmiasta w 1993 roku była współorganizatorką Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-AMG, którego do 1996 była prodziekanem. Zorganizowała Katedrę Biotechnologii i do śmierci była jej kierownikiem. Była współtwórczynią gdańskiego Centrum Transferu Technologii i Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni. Od 1994 organizowała Letnie szkoły Biochemików, na które zapraszała z całego świata czołowych przedstawicieli tej nauki.

Zajmowała się między innymi dominującymi mutacjami letalnymi, endonukleazami restrykcyjnymi klasy IIS, wektorami bakteryjnymi pozwalającymi na klonowanie i produkcję określonych białek w komórkach bakterii, fotodynamiczną diagnostyką i terapią nowotworów opartą na zastosowaniu pochodnych porfiryn i naświetlania laserem. Pochowana w Szymbarku. RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii