PILECKI SZCZEPAN STEFAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SZCZEPAN STEFAN PILECKI (26 XII 1892 Przemyśl – 23 X 1939 Piaśnica koło Wejherowa), nauczyciel, działacz. W 1912 roku ukończył gimnazjum w Przemyślu, w latach 1913–1918 studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie; od roku 1919 doktor. Podczas I wojny światowej służył w armii austriackiej, walczył na froncie włoskim; od listopada 1918 do października 1921 major w Wojsku Polskim, artylerzysta, walczył w 1919 roku z Czechosłowacją o Śląsk Cieszyński.

Po przeniesieniu do rezerwy i uzupełnieniu wykształcenia w dziedzinie bankowości pracował w tym zawodzie; w Gdańsku od stycznia 1924 jako dyrektor gdańskiego oddziału Ziemskiego Banku Kredytowego we Lwowie przy Langer Markt (Długi Targ 18). Od roku 1926 pracował w gdańskim oddziale Polskiej Agencji Drzewnej „Paged”. W 1924 roku współzałożyciel Związku Oficerów Rezerwy Polaków w Gdańsku (w latach 1929–1939 w zarządzie). Członek gdańskiego Polskiego Klubu Wioślarskiego, od 7 IV 1925 do 6 X 1926 jego wiceprezes, członek Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki. W 1931 roku nauczyciel kontraktowy w Państwowej Szkole Handlowej w Warszawie, od września 1932 nauczyciel etatowy w Żeńskiej Szkole Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu, skąd natychmiast został oddelegowany (na zasadzie urlopu płatnego) do Gdańska, do prac w Polskiej Wyższej Szkole Handlowej Macierzy Szkolnej ( polskie szkoły handlowe w II Wolnym Mieście Gdańsku).

Nauczał towaroznawstwa, historii handlu, ekonomii społecznej, dokumentacji handlowej i prawa; założył gabinet materiałów pomocniczych do nauki handlu i towaroznawstwa, kierował szkolnym chórem, opiekował się szkolnym kołem Ligi Obrony Powietrznej Państwa. Od 1933 roku członek zarządu i komisji szkolno-oświatowej Macierzy Szkolnej, od 1937 członek Zarządu Głównego Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku. Działał w tajnym Związku Strzeleckim („Strzelcu”) w II Wolnym Mieście Gdańsku, współpracował z Polską Organizacją Wojskową w Gdańsku, uczestniczył w tajnych kursach teoretycznych dowodzenia w Gdańsku i na terenie Polski (obóz pod Łomżą).

Po wybuchu II wojny światowej aresztowany, przetrzymywany w więzieniu gdańskim ( Areszt Śledczy); rozstrzelany w masowej egzekucji polskiej inteligencji w lasach piaśnickich (według innych danych 22 III 1940 w Stutthofie). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Virtuti Militari. Po roku 1945 jego imieniem nazwano jedną z ulic Wrzeszcza (poprzednio: Gustav-Radde-Weg), od 26 XI 2011 jego imię nosi gdański tramwaj Pesa Swing 120NaG nr 1044.

Żonaty z gdańszczanką Elisabeth Loesdau, która w czasie II wojny światowej wyjechała do Niemiec; działający w Monachium syn Janusz (ur. 1927 Gdańsk) był między innymi tłumaczem polskiej literatury na język niemiecki (tłumaczył np. utwory Marka Hłaski). RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii