PASZKIEWICZ YACH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Yach Paszkiewicz, 2015

YACH PASZKIEWICZ (właśc. Jan Paszkiewicz, 4 IX 1958 Bydgoszcz – 13 XII 2017 Sopot), reżyser, operator, autor animacji, grafik, animator kultury. W 1978 roku ukończył Technikum Elektroniczne w Bydgoszczy. W 1987 został absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach był asystentem na tej uczelni – w Zakładzie Kształtowania Form Plastycznych (ZKFP) u prof. Romualda Drzewieckiego; od 1998 adiunktem. Między innymi dzięki jego staraniom ZKFP przekształcił się w 1998 roku w Zakład Plastyki Intermedialnej, pierwszą w Polsce komputerową pracownię intermedialną.

Był współtwórcą Grupy Artystycznej Yach-Film, która w grudniu 1989 zorganizowała „edycję zerową” Yach Film Festiwalu, podsumowującą dorobek członków grupy. Artyści prezentowali symultanicznie w różnych polskich miastach własne filmy, stworzone w estetyce bliskiej wideoklipowi. Na fundamencie tej imprezy powstał organizowany w Trójmieście od 1991 roku Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film, odgrywający pierwszoplanową rolę w promocji i upowszechnianiu wideoklipu jako formy wypowiedzi artystycznej. Miejsce powstania festiwalu i kolejnych jego edycji wiąże się z przyjazdem Paszkiewicza w 1990 roku do Gdańska; na początku lat 90. tworzył on tu wideoklipy zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz nawiązał współpracę z Programem II TVP i z TVP Gdańsk.

Był współtwórcą oprawy graficznej festiwali muzycznych w Jarocinie, pierwszej czołówki „Teleekspresu”, „Szansy na sukces”, finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na początku lat 90. współpracował z Jerzym Owsiakiem przy realizacji jego programu „Róbta co chceta”. Od 1991 przez dwa lata brał udział w realizacji programu telewizyjnego „Lalamido, czyli porykiwania szarpidrutów”. W 1993 otrzymał Bursztynowy Ekran na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie za teledysk zespołu No Limits Stay on the River Bank. Jego dorobek to kilkanaście filmów dokumentalnych, udział w realizacji wielu programów TV oraz realizacja ponad 600 wideoklipów. W 2000 roku jego wideoklip do piosenki zespołu Kult 45–89, nagrodzony Grand Prix na Yach Film Festiwalu (1993), został wybrany przez internautów najlepszym polskim teledyskiem lat 90. W 2003 roku razem z Jerzym Owsiakiem zrealizował pełnometrażowy film Przystanek Woodstock – najgłośniejszy film polski. W 2006 w Gdańsku założył własną autorską szkołę wideoklipu.

W 2007 roku został nominowany za całokształt twórczości do nagrody Gdańszczanin Roku. Dwa razy nominowano go do nagrody Fryderyk: za wideoklipy Kumple Janosika zespołu Big Cyc (2000; wraz z żoną Magdaleną Kunicką-Paszkiewicz) i Koledzy duetu Maciej Maleńczuk – Wojciech Waglewski (2008). Jego prace znalazły się na wystawie Ukryta dekada (2009), prezentującej dokonania pionierów polskiej sztuki wideoartu.

Został pochowany na cmentarzu Łostowickim. JAK

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii