OPPELN PETER von

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PETER VON OPPELN (von Opul; zm. około 1383 Gdańsk), burmistrz Głównego Miasta Gdańska. Od 1365 roku był ławnikiem Głównego Miasta Gdańska, od 1366 rajcą, w 1382 objął urząd trzeciego burmistrza, w 1383 pełnił funkcję drugiego burmistrza.

W 1366 roku wraz z innymi członkami Rady Głównego Miasta był świadkiem umowy, na podstawie której sprzedano rentę w wysokości 15 grzywien, zabezpieczoną na dochodach kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP). Niewątpliwie działania te wiązały się z koniecznością uzyskania środków finansowych na trwającą wówczas budowę tego kościoła. Jego działalność w Radzie Miejskiej i na stanowisku burmistrza przypadła na okres wielkich inwestycji budowlanych, czyli budowy kościoła NMP, ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa.

Był właścicielem działki przy platea panum (ul. Chlebnicka), na rogu z platea sacerdotum (ul. Klesza). W 1346 roku wykupił dwie renty w wysokości 2 grzywien z działek mieszczących się przy platea sancti spiritus (ul. św. Ducha). Około 1355 roku ożenił się z Margareth, mieszczanką z Chełmna. MG

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii