OMANKOWSKI WILLIBALD

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Willibald Omankowski

WILLIBALD OMANKOWSKI (Omansen; 24 III 1886 Gdańsk – 5 VII 1976 Berlin Zachodni), poeta, krytyk teatralny i muzyczny, radny Gdańska. Absolwent gdańskiego Gimnazjum Miejskiego i gdańskiego seminarium nauczycielskiego. Początkowo był nauczycielem w szkole powszechnej w Młyniska i tam też mieszkał.

Od 1919 do 1933 pracował jako krytyk teatralny i muzyczny w „Danziger Volksstimme”, pisał też krytyki teatralne, eseje i recenzje dla niemieckich gazet w Berlinie, Królewcu i Hamburgu, współpracował z „Ostdeutsche Monatshefte”.

Uprawiał różne gatunki literackie. Wydawał tomiki poezji Die Windharfe (Harfa Eola, 1920), Danzig. Antlitz einer alten Stadt (Gdańsk. Oblicze starego miasta, 1924) i Fackelträger (1925). Określany „najlepszym lirykiem Wschodu” i „największym talentem poetyckim Gdańska”. W latach 1924–1933 radny miejski z ramienia Vereinigte Sozialdemokratische Partei (Zjednoczona Partia Socjaldemokratyczna). Należał do zarządu Freie Volksbühne (Wolna Scena; organizacja o charakterze amatorskim). Mieszkał przy Friedenssteg (ul. Sienkiewicza), przy Holzmarkt (Targ Drzewny), przy Lindenstarsse (ul. Tuwima), w Sopocie (przy obecnej ul. Andersa).

Zmieniając nazwisko na Omansen, podkreślił swą niemiecką narodowość, jednocześnie po roku 1933 – nie chcąc być uznany za piewcę nazizmu – zrezygnował z publikowania własnej poezji. W latach 1948–1951 kierownik działu kulturalnego wydawanego przez Ericha Brosta dziennika „Westdeutsche Allgemeine Zeitung”. Jego utwory znalazły się w wydanym przez Bolesława Faca zbiorze Danziger Verse. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii