MUZYK FELIKS

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Aresztowanie 1 IX 1939 pracowników „The Britisch and Polish Trade Bank”, Feliks Muzyk w okularach, pierwszy z prawej prokurent Czesław Tejkowski, za policjantem Feliks Arentowicz, z tylu – po lewej – Bronisław Olszewski

FELIKS MUZYK (6 III 1898 Gdańsk – 22 III 1940 Stutthof), działacz polonijny, patron gdańskiej ulicy. Syn Władysława Muzyka. W 1910 ukończył szkołę powszechną, w 1914 Gimnazjum Miejskie. W chwili wybuchu I wojny światowej przebywał w Warszawie, aresztowany przez Rosjan, został zesłany na Syberię.

Powrócił do Gdańska w 1918; ukończył kursy bankowe i pracował w gdańskiej filii poznańskiego Spółdzielczego Banku Związku Spółek Zarobkowych. Od 1922 kierował chórem Lutnia. Od 1930 był prokurentem i wicedyrektorem "The British and Polish Trade Bank" w Gdańsku (z siedzibą przy Bramie Wyżynnej. Działał w Polskim Towarzystwie „Jedność”, Związku Polaków, Macierzy Szkolnej, Towarzystwie Przyjaciół Nauki i Sztuki, KS Gedania, Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.

W sierpniu 1939 odrzucił propozycję wyjazdu z rodziną do Anglii, zaoferowaną przez angielskiego dyrektora The British and Polish Trade Bank. Aresztowany 1 IX 1939 w siedzibie banku, przebywał w Victoriaschule, następnie w gdańskim więzieniu, obozie dla Polaków w Nowym Porcie, (pracował przymusowo w gospodarstwie rolnym w Gross Lesewitz (Lasowice Wielkie) na Żuławach) i w obozie Stutthof. Rozstrzelany, prochy ekshumowano w 1946 i złożono na cmentarzu na Zaspie.

Od 1922 żonaty był z Bolesławą z domu Leszczyńska (zm. 6 II 1970), mieszkał przy An der Neuen Mottlau 7a (ul. Motławska) na Spichlerzach. Na domu przy ul. Grobla II w latach 2004–2006 wisiała tablica pamiątkowa poświęcona jemu, jego ojcu i bratu Edmundowi. Od 23 V 2002 patron ulicy w dzielnicy Gdańsk- Orunia Górna ( Maćkowy). RED

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii