MEDER JOHANN VALENTIN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa pieśni Johanna Valentina Medera na powitanie w Gdańsku króla polskiego Augusta II w 1698

JOHANN VALENTIN MEDER (ochrzczony 3 V 1649 Wasungen koło Meiningen – lipiec 1719 Ryga), kompozytor, śpiewak w kapelach dworskich w Eisenach, Gotha, Bremie, Hamburgu, Lubece, Kopenhadze; kantor w gimnazjum w Rewalu (obecnie Tallin). W Gdańsku do 1686, od 24 V 1687 kapelmistrz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (kapeli Rady Miejskiej Gdańska). W 1699 opuścił Gdańsk i po krótkim pobycie w Braniewie i Królewcu udał się do Rygi, gdzie pozostał do śmierci.

Jeszcze kilkadziesiąt lat po śmierci nazywano go słynnym kapelmistrzem z Gdańska i umieszczano wśród najbardziej znamienitych kompozytorów tamtych czasów. W jego dorobku znalazły się różnorodne gatunki i formy muzyczne typowe dla czasów, w których tworzył: koncerty kościelne, motety, kantaty, msze, pasje, świeckie utwory instrumentalne, opery ( Państwowa Opera Bałtycka). Jego dzieła znajdują się w bibliotekach Gdańska, Uppsali, Sztokholmu, Berlina, Wolfenbüttel.

W Gdańsku 16 V 1688 ożenił się z Constantią, córką Nicolasa Finka. Ojciec Erharda Nikolasa (ochrzczony w kościele NMP 28 III 1689) i Anny Constantii (ochrzczona w kościele NMP 2 VII 1691). DS

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii