MÜLLER, rodzina

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Strona tytułowa kalendarza Ernesta Uranophiliusa na 1718, wydanego przez Israela Müllera
Druk Plan D'Une Lotterie wydany przez Johannesa Emanuela Müllera, 1772

MÜLLER, rodzina gdańskich drukarzy.

Israel (zm. 1722). W 1713 roku przejął od spadkobierców Simona Reinigera jr drukarnię (tzw. drukarnia Guillemota; Wilhelm Guillemot) w budynku bramy miejskiej przy obecnej ul. Zbytki. Wydawał druki katolickie i aukcyjne, głównie w języku niemieckim. Od 1712 żonaty był z Anne Jantzen, która po śmierci męża prowadziła zakład z pomocą Krzysztofa Jędrzeja Szymmela, w roku 1724 właścicielem został Ulrich Kross.

Johannes Emanuel Friedrich (zm. 1781), krewny poprzedniego. W roku 1770 przejął zakład typograficzny prowadzony przez Johannesa Friedricha Bartelsa. Przy Pfefferstadt 256 (ul. Korzenna 40) drukował dzieła literackie oraz naukowe, między innymi ody Adama Naruszewicza, druki informacyjne. Z trudnością konkurował z drukarnią Thomasa Schreibera. Po śmierci Johannesa Emanuela Müllera zakładem kierowała przez trzy lata jego żona Adelgunda z domu Krüger.

Tradycję rodzinnego zawodu kontynuowali w 1 połowie XIX wieku Johann Emanuel Friedrich jr i jego syn Carl Heinrich (1791–1837), zob. drukarstwo i drukarnie. PP

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii