KWIATKOWSKI JAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jan Kwiatkowski
Reklama „Gazety Gdańskiej” wydawanej przez Jana Kwiatkowskiego

JAN KWIATKOWSKI (27 XII 1869 Poznań – 24 XI 1941 Łódź), drukarz, wydawca. Po szkole podstawowej uczył się w Poznaniu przez trzy lata zawodu drukarza. Od 1890 roku pracował w Zakładach Wydawniczych Karola Miarki w Mikołowie na Śląsku, zdobywając kwalifikacje do pracy edytorskiej. Redaktor i kierownik działu wydawniczego zakładów specjalizujących się w popularnych edycjach literatury pięknej dla mieszkańców Śląska.

W lutym 1913 za 18 tysięcy marek nabył w Gdańsku „Gazetę Gdańską” wraz z drukarnią przy Vorstädtischer Graben 49 (ul. Podwale Przedmiejskie). Wydawał ją od 3 IV 1913 do 1921 roku. Następnie w drukarni na Oruni przy Stadtgebiet 12 (Trakt Św. Wojciecha 57) ( drukarstwo i drukarnie) drukował polskie czasopisma, gazety, druki okolicznościowe i broszury, podczas I wojny światowej drukarnia była jednym z ośrodków życia kulturalnego Polonii gdańskiej. Aktywny członek wielu polskich organizacji kulturalnych, oświatowych i sportowych w Gdańsku. Po roku 1933 wycofał się z życia publicznego. Opuścił Gdańsk i zamieszkał w zakupionej willi w Gdyni-Orłowie, skąd wysiedlony został przez Niemców jesienią 1939. Wydał wspomnienia Polski Gdańsk w okresie przełomowym (1935–1937).

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1931), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1931), honorową odznaka Więźniów Ideowych. Od 29 IV 1896 żonaty był z Małgorzatą z domu Kudzielka, ojciec Magdaleny, Amelii, Małgorzaty i Leona (zm. tragicznie 1915). MrGl

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii