KOSYCARZ ZBIGNIEW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zbigniew Kosycarz (z lewej), 1970

ZBIGNIEW KOSYCARZ (26 VII 1925 Lubień, powiat Myślenice – 12 I 1995 Gdańsk), fotoreporter. Ojciec Macieja Kosycarza. Ukończył gimnazjum w Kętach koło Oświęcimia. W Gdańsku od 1945 roku, jako komendant krakowskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego oddelegowany do zakładania tu drużyn harcerskich. Studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, studiów nie ukończył. Był fotografem na m/s „Batory”, od roku 1948 współpracował z „Dziennikiem Bałtyckim”. W latach 1949–1995 fotoreporter „Głosu Wybrzeża”. Autor dziesiątków tysięcy fotografii Gdańska, Pomorza Gdańskiego i jego mieszkańców. Laureat nagród w konkursach fotograficznych, m.in. Bursztynowego Obiektywu (1962), wyróżniony brązowym medalem za zdjęcie „Spartakiada” na międzynarodowym „Inerpres-foto” w Warszawie (1964). W 1972 roku w plebiscycie czytelników „Wieczoru Wybrzeża” wybrany na Gdańszczanina Roku. W 1994 bezskutecznie kandydował na radnego Gdańska z ramienia Forum Porozumienie.

Pochowany na cmentarzu w Oliwie ( cmentarze w Oliwie). Od 1997 organizowany jest Pomorski Konkurs Fotografii Prasowej Gdańsk Press Foto jego imienia. W roku 2009 przyznano mu (pośmiertnie) Medal Księcia Mściwoja II.

Żonaty był z Ludmiłą (zm. 28 XI 1981), dziennikarka, odznaczoną m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką „Za zasługi dla Gdańska”, „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”, medalem 25 lat pracy w dziennikarstwie PRL. Ojciec Macieja Kosycarza. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii